1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Doğu Guta’daki Kanser Hastaları Ölümü Bekliyor!
Doğu Guta’daki Kanser Hastaları Ölümü Bekliyor!

Doğu Guta’daki Kanser Hastaları Ölümü Bekliyor!

Esed rejimi tarafından kuşatma altında tutulan ve ağır şekilde bombalanan Doğu Guta’da halk, açlık ve hastalıktan dolayı ölümün pençesinde.

07 Şubat 2018 Çarşamba 14:26A+A-

Ebu Gassan, kuşatma altındaki Doğu Guta’da kanser hastalığının pençesinde bulunan eşi için hâlen bir çare aramaya devam ediyor.

Dar er-Rahme merkezi, bölgede kalan son kanser tedavi merkezi konumunda ve doktorlar bölgede acil tedavi görmek üzere tahliye edilmesi gereken 600’e yakın kanser hastası olduğunu ifade ediyor.

Kanser Hastaları Doğu Guta’dan Çıkamıyor

Mepa News sitesinde yer alan habere göre, Ebu Gassan, el-Arabi el-Cedid’e “kuşatmanın neden olduğu yetersizlikler sebebiyle tedavi merkezi artık gerekli malzemeleri sağlayamadığı için eşinin sağlık durumunun günden güne kötüye gittiğini” söyledi.

Bölgeye en yakın hastaneler rejimin elinde bulunan Şam’ın merkezinde bulunuyor. Ve kuşatma nedeniyle Doğu Guta’daki sivillerin bölgeden çıkıp, Şam’ın merkezindeki hastanelerde tedavi olması mümkün değil.

İnsani Felaket Kapıda

Bölgedeki insani yardım görevlileri ve doktorlar, şayet kuşatma devam ederse Doğu Guta’da kanser hastaları açısından tamamıyla insani bir felaket yaşanacağına dair uyarıda bulunuyorlar.

Yaklaşık 400 bin insanın yaşadığı Doğu Guta’da Esed rejiminin kuşatması neticesinde açlık ve hastalıktan ölümler uzun süredir yaşanıyor.

Kuşatmanın ilk birkaç ayında Dar er-Rahme merkezindeki 20 kanser hastası, gerekli malzemelerin bölgeye ulaşamaması sebebiyle yaşamını yitirmişti.

Ölümü Bekliyorlar

Şu an bölgede sayıları 600’e yaklaşan ve acil tahliye edilmeleri gereken kanser hastalarından 16 tanesi de geçtiğimiz kasım ayında hayatını kaybetti.

Şam’daki kanser tedavi merkezlerine Suriye’nin dört bir yanından Esed rejiminin elindeki bölgelerde yaşayan sivillerin erişimi mümkünken, direnişçilerin kontrolündeki bölgelerde yaşayan sivillerin kapsamlı bir tedavi görebilmeleri mümkün değil.

Savaş nedeniyle kanser ilaçları ithalatının oldukça azaldığı ve kanser hastalığı tedavilerinin zorlaştığı ülkede, özellikle direnişçilerin kontrolündeki bölgelerde yaşayan siviller, hastalıkları çok erken safhalarda teşhis edilse dahi tedavi edilemedikleri için yavaş yavaş ölmeyi bekliyor.

HABERE YORUM KAT