1. HABERLER

  2. HABER

  3. Doğan’ın Medya İmparatorluğu Dağılıyor mu?
Doğan’ın Medya İmparatorluğu Dağılıyor mu?

Doğan’ın Medya İmparatorluğu Dağılıyor mu?

Edinilen bilgilere göre üç yabancı grubun yarıştığı satışta ipi Amerikalı KKR (Kohlberg Kravis Roberts & CO) ile Ülker Grubu'ndan (Yıldız Holding) oluşan konsorsiyum göğüsledi. Resmi açıklamanın önümüzdeki hafta, büyük olasılıkla pazartesi günü yapılması

13 Mart 2011 Pazar 12:01A+A-

Aydın Doğan'ın medya imparatorluğu dağılıyor mu?

Ulaşılan bilgilere göre; bu sorunun yanıtı 'evet'. Geçen yılın sonunda başlayan ve artık yılın hikayesine dönen satışta imzalar atıldı ve Doğan Grubunun bazı şirketleri resmen el değiştirdi. Hangi şirketlerin satıldığı şimdilik belirsizliğin korusa da, kulislerde bunların Kanal D, Cnntürk ve Star televizyonları, Milliyet, Vatan ve Posta gazeteleri olduğu konuşuluyor.

Doğan Grubunda bu olayı teyid eden çok ilginç bir olay yaşandı. Cumartesi günü beklenmeyen bir şekilde Doğan Yayın Holding yönetimi toplu olarak Bağcılar'daki Doğan Medya Center'ı ziyaret etti. Oldukça duygulu olduğu gözlemlenen şirket yöneticilerinin tavırları çalışanları da şaşırttı. Ayrıca Aydın Doğan'ın yakın çevresine devirle ilgili açıklamayı 14 Mart haftası yapacağını söylediği öğrenildi.

Maliye Bakanlığı'nın 5.8 milyar liralık vergi cezasıyla sarsılan Doğan Grubu, geçen yılın son çeyreğinde elinde bulunan bazı medya kuruluşlarını satışa çıkarmıştı. Grubun varlıklarına ilk teklif veren isim Bugün gazetesi ve Kanaltürk Televizyonlarının sahibi işadamı Akın İpek olmuştu. Eylül başında başlayan pazarlıklar kasım ortasına kadar devam etmiş ve taraflar hemen hemen her konuda el sıkışmıştı. Ancak bu süreçte beklenmeyen bir şey olmuş ve taraflar son anda anlaşma masasından kalkmıştı.

Bu durum "Aydın Doğan medya şirketlerini gerçekten satmak istemiyor, sadece vakit kazanmaya çalışıyor" yorumlarını beraberinde getirse de Doğan Yayın Holding CFO'su Soner Gedik, satış sürecinin devam ettiğini açıklayarak bu konuda kararlı olduklarını bildirmişti. Doğan'ın satışa çıkardığı Milliyet, Vatan, Posta ve Star televizyonuna Amerikalı TPG, KKR ve Time Warner Gruplarının talip olduğunu açıklanırken, satışın uzaması tartışmaları yeniden alevlendirmişti. Zira ilgili şirketlerden yapılan ilk açıklamalar sonrasında kamuoyunda satışın Şubat ortasına kadar gerçekleşeceği yönünde bir beklenti oluşturmuştu. Ancak yabancı yatırımcıların medya sahipliği konusundaki yasal düzenlemelerin gecikmesi devir sürecinin uzamasına neden oldu.

AKTİF HABER

HABERE YORUM KAT