1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Dizayi: 'Petrol Ulaştı, Satış Gerçekleşti'
Dizayi: 'Petrol Ulaştı, Satış Gerçekleşti'

Dizayi: 'Petrol Ulaştı, Satış Gerçekleşti'

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Sözcüsü Sefin Dizayi, Kürt petrolünü taşıyan geminin, ABD'den geri çevrildiği iddiasını yalanladı. "Gemiler, petrolü teslim edecekleri adreslere ulaştı ve satış gerçekleşti" dedi.

A+A-

Irak Kürdistan Bögesel Yönetimi (IKBY) Sözcüsü Sefin Dizayi, Kürt petrolünü taşıyan gemilerin yerine ulaştığını ve satışın gerçekleştiğini söyledi.

Dizayi, merkezi Erbil'de olan Rudaw televizyonuna yaptığı açıklamada, 'United Leadership' adlı yük gemisinin taşıdığı petrolün, ABD limanlarından geri çevrildiği yönündeki iddiaları yalanlayarak, "Gemiler, petrolü teslim edecekleri adreslere ulaştı ve satış gerçekleşti" dedi. 

'Geri adım atmayacağız'

Petrol ihracında kararlı olduklarını vurgulayan Dizayi, "Geri adım atmayacağız" diye konuştu. 

Dizayi, petrol satışının, uluslararası standartlara göre yapıldığını sözlerine ekledi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 23 Mayıs'taki açıklamasında Kürt bölgesinden gelen ve Ceyhan'da depolanan ham petrolün 1 milyon varillik kısmını taşıyan gemilerin yola çıktığını duyurmuştu. 

Yıldız, "Petrol Irak'ın petrolü, gelir Irak'ın geliri ve Halk Bankası'nda toplanan paralar, Kuzey Irak'ın da açıkladığı gibi eşit ve adilane paylaşımda. Bunu belirleyen de Irak Anayasası'nın kendisi. Yüzde 83'e yüzde 17'lik payla bunlar dağıtılacak. Bu manada Iraklı kardeşlerimizin kendi kararı doğrultusunda işlem yapılacak. O yüzden biz anlaşmalara aykırı bir işlem içinde, özellikle Kerkük Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı'yla alakalı bulunmayız. Anlaşmaya aykırı bir durum olmadı, olmayacağı kanaatindeyiz." dedi.

AA

HABERE YORUM KAT