1. HABERLER

  2. HABER

  3. Diyarbakır’da Olaylı Gösteri
Diyarbakır’da Olaylı Gösteri

Diyarbakır’da Olaylı Gösteri

Diyarbakır'da BDP'nin düzenlediği olaylı yürüyüşte 5’i polis 8 kişi yaralandı.

A+A-

Diyarbakır’da Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) Yüksekova’daki olayları protesto etme amacıyla düzenlediği yürüyüşte olaylar çıktı. Grubun içindeki bazı kişilerin attığı ve içinde çelik çivilerin olduğu ses bombalarından 5 polis memuru, 2 vatandaş ile bir gazeteci yaralandı. Polis göstericileri gaz ve tazyikli suyla müdahale ederek dağıttı.

BDP Genel Merkezi'nin çağrısı üzerine birçok yerde Yüksekova’daki çatışmada hayatını kaybeden iki kişi için yürüyüş düzenlendi. Diyarbakır’da ise Bağlar ilçesindeki BDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde toplanan kalabalık grup yürüyüş düzenlemek için polisle görüştü. Aralarında BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ile BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt’ün de olduğu kalabalık gruba daha sonra yürüyüş izni verildi.

Bayındırlık Caddesi'ne inen yaklaşık bin kişilik grup, terör örgütü lehine sloganlar atarak Koşuyolu Parkı’na doğru yürümeye başladı. Polis grubun önünü keserek, kalabalığın içinde provokatörlerin olduğunu ve buna izin vermeyeceklerini belirtti. İkinci kez yapılan görüşmelerin ardından grup tekrar yürümeye başladı. Bu sırada kalabalığın içinde basın mensuplarının olduğu bölgeye ses bombası ile taşlı saldırı yapıldı. İçinde çelik çivilerin olduğu bombalardan 5 polis memuru yaralandı. Polis anons ederek yürüyüşün bittiğini ve bundan sonra izin verilemeyeceğini dile getirdi.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak’ın konuşma yapıp bölgeden ayrılmasından sonra grup dağılmayınca polis müdahale etti. Olaylarda NTV Diyarbakır Kameramanı İbrahim Bayram ile 2 polis memuru daha yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı.

AA

HABERE YORUM KAT