1. HABERLER

  2. HABER

  3. Diyarbakır'da 'Miting Israrı' Arbede Çıkardı
Diyarbakırda Miting Israrı Arbede Çıkardı

Diyarbakır'da 'Miting Israrı' Arbede Çıkardı

BDP'nin bugün Diyarbakır'da yapmak istediği fakat valiliğin izin vermediği mitingde ısrar edilince arbede çıktı.

A+A-

İstasyon Meydanı'nda bugün yapılması planlanan ancak valilik tarafından izin verilmeyen mitinge katılım için yürüyüşe geçen ve aralarında BDP milletvekilleri Emine Ayna, Nazmi Gür ve Sabahat Tuncel'in de bulunduğu bir grup, Ofis Kavşağı'nda polis tarafından durduruldu. Yapılan görüşmenin ardından dağılmak istemeyen grupla polis arasında arbede yaşandı.

Polis, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sırasında milletvekili Nazmi Gür yere düştü, diğer milletvekilleri de tazyikli su ve biber gazından etkilendi.

BDP İl Başkanlığı binasından miting alanına hareket etmek isteyen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer milletvekillerinin bindiği otobüs de durduruldu. Bunun üzerine partililerle birlikte yürümeye başlayan milletvekilleri ile polis arasında arbede yaşandı. Polis barikatını aşamayan kalabalık burada beklemeye başladı.

Bu arada çevreden su getiren bazı kişilerin milletvekilleri ve polislere su dağıttığı gözlendi.

Öte yandan, miting alanına girmek için kentin farklı yerlerinde toplanan gruplara, ekipler müdahale etti. Müdahale sırasında 1 polis memuru yaralandı. Çıkan olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Miting için il dışından trenle gelen bazı kişiler de Tren Garı civarında gözaltına alındı.

Polis telsizinden sık sık müdahale sırasında esnafa karşı dikkatli olunması anonsu yapıldı. Bir polis helikopteri sürekli kent üzerinde uçarak durum tespiti yaptı.

Kentin çeşitli yerlerinde gösteriler sürüyor.

ÇOK SAYIDA POLİS VE GÖSTERİCİ YARALANDI

BDP'nin Diyarbakır'da düzenlemek istediği ancak valilik tarafından yasaklanan miting sebebiyle şehir adeta çatışma alanına döndü.

Yoğun güvenlik önlemleri alan polis, miting alanına gitmek isteyenlere izin vermedi. Miting alanına gitmek isteyenler ile polise taş ve molotof kokteyli alan gruplar, tazyikli su ve biber gazıyla dağıtıldı.

Yasaklı miting sebebiyle Diyarbakır'da görev yapan ve çevre illerden gelen polis ekipleri, zırhlı araçlarla bütün cadde ve bulvarlarda tedbir aldı. Çıkan olaylar sırasında BDP'li milletvekilleri ve belediye başkanları da biber gazı ve tazyikli sudan etkilendi. Çok sayıda polis ve gösterici yaralandı. Yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı.

Zaman

HABERE YORUM KAT

4 Yorum