1. HABERLER

  2. HABER

  3. Diyarbakır'da CHP'ye de BDP'ye de Vurdu!
Diyarbakırda CHPye de BDPye de Vurdu!

Diyarbakır'da CHP'ye de BDP'ye de Vurdu!

Erdoğan, Diyarbakır mitinginde BDP ve CHP'ye yüklendi. Halid Bin Velid'le başlayan Erdoğan, Ahmet Kaya'yla devam etti ve 'BDP kan dursun istemiyor!' dedi.

01 Haziran 2011 Çarşamba 17:59A+A-

Başbakan Erdoğan, günlerdir beklenen Diyarbakır mitinginde konuşmaya başladı. Erdoğan'ın mitinge çok sayıda kişi katıldı. PKK'nin mitinge katılmama konusunda tehditler savurduğu ve önemli oranda esnafın kepenk kapattığı bugün, AK Parti mitingine katılım oranı merak ediliyordu. Ancak alanın dolduğu ifade edildi. Erdoğan CHP dönemi Kürt halkına yapılan zulümleri ve BDP'nin kan-şiddet taraftarı söylemini yerden yere vurdu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

- Kardeşliğini şehri Diyarbakır'ı selamlıyorum. Diyarbakır, 41 sahabeye ev sahipliği yapan bir şehir... Diyarbakır'ı fethederek İslam topraklarına katan Halid Bin Velid'i rahmetle anıyorum. Bu şehir öyle bir şehir ki beşinci haremi şerif...

TEHDİTLERE BOYUN EĞMEDİNİZ

- Diyarbakır, huzur demektir. Diyarbakır maneviyat demektir.

- Diyarbarkır en çok da kardeşlik demektir. Sevgili Diyarbakırlılar, bu benim buraya onbirinci gelişim. En son 2010'da Diyarbakır'a geldim. Demokrasi için geldim. O gün sizi yine korkutttular. Sizi yine tehdit ettiler.

- Ama Diyarbakır tüm engellemelere rağmen yüzde 40'la sandığa gitti. Ve yüzde 95'le "Evet" dedi.

- Sizin tehdit etmişlerdi.

BDP KÜRTLER İÇİN NE YAPABİLİR?

- Ey BDP sizin demokrasi anlayışınız bu mu. Biz böyle bir anlayışa Evet demiyoruz. Bırakın vatandaşı kendi haline. Bırakın vatandaşı özgür bir şekilde oyunu kullansın. Ama bunu yapamazlar. Ben inanıyorumki Diyarbakırlı kardeşlerim bunlara oy vermeyecek.

- Soruyorum bunlara Diyarbakırlı kardeşime ne getirecek? Kürt kardeşlerime ne getirecek?

- Kardeşleri arasında hesaplaşma yoktur. Ben bugün burada sizlerle hellaleşmeye geldim.

- Şam'da Selahaddin Eyyubi'nin türbesi var. İşte o türbeye gittiğiniz zaman huzur içinde dışarıya çıkarsınız. O türbenin hemen yanı başında üç işaret vardır. Bunlar Osmanlı'nın üç büyük pilotunu gösteriyor. Onlar o kadar şereflidir ki Eyyubi'nin yanıbaşında yatıyorlar.

EYYUBİ'NİN TORUNLARIYIZ

- Haçlılar orayı işgal ettikleri zaman Eyyubi'nin mezarına gittiler ve "Kalk ey Eyyubi Kudüs'ü yine aldık" dediler. Selahattin'in son serveti sadece bir kefendi. Böyle bir insanın etnik köken anlayışı olabilir mi? İşte biz böyle bir neslin torunlarıyız.

- Bizi ayırmak isteyenlere bir sözümüz var. Siz insan aramıyorsunuz Kürt arıyorsunuz. Biz insan arıyoruz. Benim için herkes aynıdır.

- Amma bunlar ne diyor biliyor musunuz? Bunlar Kürt kardeşlerimin hangi sorununu çözdüler. Soruyorum size...

BDP BİZİ BÖLMEK İSTİYOR!

- Biz bir olacağız. İri dolacağız. Bizi bölmek istiyorlar. Bu BDP, PKK'dan gücünü almak üzere bizi bölmek istiyor.

- Bunlar gidip bir Kürt imamı niçin öldürüyorlar?

- Bunlar madem Kürtleri seviyorlar Cizre'de yurdu niçin ateşe veriyorlar?

-Bunların derdi başka. Bunlar, Kürtlerin dini Zerdüştlüktür diyenlerdir.

- Bakın Çanakkale'de hepsi koyun koyuna yatıyor. Sarıkamış'ta hepsi yanyana yatıyor mu? Kurtuluş savaşını hep beraber verdik. Mevlana ne kadar bu toprağın insanı ise Ahmedi Xani de o kadar bu toprağın insanıdır.

KIBLEMİZ AYNI

- Şu Ulu Camii'de cemaat hangi kıbleye dönüyorsa İstanbul'da cemaat aynı kıbleye dönüyor. Ama bu son zamanlar ilginç bir şey çıktı. Bu BDP'li midir nedir? Bunların İslamla alakası yok. Bir defa cuma cem olmaktır.

- Bunlar hemen arka tarafta kendilerine göre bir cemaat oluşturuyorlar. Bir defa imamın ehliyet sahibi olması gerekiyor. İkinci bir cemaat olmaz.

"APO PEYGAMBERDİR" DİYORLAR

- Bu nedir bu? Tam manada bir fitne sokmaktan başka bir şey değil. Yaw sizin zaten dinle alakanız yok. Siz ne demiştiniz  Kürtlerin dini Zerdüştlüktür demiştiniz. Apo peygamberdir diyor bunlar.

- 12 Haziran'da bunlara gerekli dersi verin.

- Biri de çıkmış ne diyor. Gerekirse bu camileri de ele geçiririz diyor. Haddini bil haddini. 12 Haziran bunlara haddini bildirme günü olacak. Ama biz demokratik bir şekilde yapacağız. Bunların yöntemi bizim yöntemimiz değil. İşte dün Hopa'da gördük. Bunlar çete, bunlar eşkiya, bunlar terörist...

- Biz bu topraklarda ekmeğimiz paylaştık. Sevinci, gözyaşını paylaştık. Siz burada ne acı çektiyseniz biz de Ankara'da aynı acıları çektik.

BİZ BİRLİKTE ACILAR ÇEKTİK

- On yıllarca statükonun çektirdiklerini yaşadık. Size yasaklananlar bize de yasaklandı.

- Ahıra, depoya çevrilen camiler CHP döneminde oldu bu ülkede...

- İlmihal kitapları yasaklandı.

- Bu kardeşiniz Siirt'te okuduğu bir şiir yüzünden hapis yattı.

- Statükonun benim Kürt kardeşlerime neler yaşattığını iyi biliyorum. Red politikalarını da bilirim. Asimilasyon politikalarını bilirim. Ama artık ret, asimilasyon sona erdi.

CHP ZULMÜNÜ BİRLİKTE YAŞADIK

- Diyarbakır Cezaevinde oğlunu görmeye giden ve oğluyla Kürtçe konuşamayan ananın içine akıttığı gözyaşlarını iyi bilirim.

- Bu ülkede zulmü birlikte gördük.

- CHP baskısının, CHP faturasını hep birlikte ödedik.

- Kürt meselesinin patenti CHP'ye aittir. Kürt kardeşlerimin yaşadığı acıların kaynağı bizzat CHP'dır.

- İşte şu anda elimde Mem-u Zin var. Bu CHP'nin kararıyla yasaklanmış kitaptır. Ama biz ne yaptık Bakanlık olarak yayınladık.

- CHP nerde, biz nerde..

- Asit kuyularını açan Ergenekon terörüne bunlar sahip çıktı.

- Biz sandık dedik bunlar Silivri dedi.

- Peki bunlar hangi yüzle Diyarbakır'a geliyorlar. Şimdi CHP'ye BDP sahip çıkıyor. BDP bunları kullanıyor. Hakkari'de CHP 150 tane oy aldı. Ama BDP'lilerin eline CHP bayraklarını tutuşturdular ama Türk bayrağı yoktu.

MEM-U ZİN'İ YASAKLAYANLA PERVER'İ YASAKLAYAN ARASINDA NE FARK VAR?

- CHP ile BDP sivil faşizmde işbirliği yapıyor.

- Şiwan Perver'i yasaklayan anlayışla, Mem-u Zin'i yasaklayan anlayış arasında ne fark var.

- Ahmet Kaya'yı linç eden anlayışla, Perver'e Diyarbakır'da konser verdirmeyen anlayış arasında ne fark var.

- Ezanı Türkçe okutanlarla, Kürtler Müslüman değil diyenler arasında ne fark var.

ÇÖZÜM SÜRECİNİ BAŞLATTIK!

- Değerli 2005'te burada ne dediysem aynı onu söylüyorum. Söylediklerimin aynen arkasındayım. Adına ne derseniz deyin. Çözüm sürecinin zeminini olgunlaştırdık. Olağanüstü hali kaldırdık mı? Kürtçe üzerindeki zincirleri kırdık mı? Terör zararlarını karşıladık mı? Üniversite Kürt Dili ve Edebiyat bölümlerini açtık mı?

- Bugüne kadar konuşulmayanların, serbestçe konuşulmasını, tartışılmasını biz sağladık. Ah kardeşlerim, biz analar ağlamasın dedikçe CHP analar ağlasın diyor.

BUNLARIN DİYARBAKIR'A VERECEKLERİ BİR ŞEY YOK

- Buyrun PKK benim partili kardeşimi kaçırdı. E bu Kürt. Niye kaçırıyorsun. Esnafın kepenkleri indiriliyor. Bunlar Kürt değil mi? Bunların ekonomik bağımsızlıkları yok mu? Bu nasıl kardeşlik. Bunlara hadlerini sandıkta bildirmemiz lazım. Bunların Diyarbakır'a verecekleri hiçbir şeyleri yok.

- Benim şu anda 60'ya yakın Kürt kadeşim var. Dört tane Kürt bakanım var. Biz kardeşlik dedikçe BDP sorun biterse ben ne olacağım diye düşünmeye başladı.

- BDP, kan dinmesin istiyor.

- CHP'ye de, BDP'ye de sandıkta en sert cevabımızı vereceğiz.

- Değerli kardeşlerim polisimiz de jandarmamız da her türlü güvenlik önlemi alacak. Gidin ve demokratik tepkinizi ortaya koyunuz. Çünkü bu çeteler kadar dürüstler de cesur olmazsa bu sorun çözülmez. Korkmayacağız.

- Van için bir hayal kurdum. Vanlı kardeşlerimle paylaştım. Hakkari için bir hayal kurdum Hakkarili kardeşlerimle paylaştım. Bunlar uzak hayaller değildir. Bu Diyarbakır'a dünyanın her yerinden akın akın turist gelebilir.

(...)

HABERE YORUM KAT