1. HABERLER

  2. HABER

  3. Diyarbakır Cezaevi İşkencecileri İçin 150 Dilekçe
Diyarbakır Cezaevi İşkencecileri İçin 150 Dilekçe

Diyarbakır Cezaevi İşkencecileri İçin 150 Dilekçe

12 Eylül 1980'den sonra işkence ve ölüm başta olmak üzere büyük insanlık suçlarının işlendiği Diyarbakır Cezaevi yeniden mercek altında.

03 Mayıs 2011 Salı 12:42A+A-

Cezaevi hakkında ilk kez soruşturma açılmasına sebep olan 700 başvurudan sonra bugün de 150 kişi dilekçelerini Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak'a verecek.

Dilekçede cezaevinde yaşanan işkencelerin insanlık suçu kapsamına girdiği, yargılamanın da bu konu dikkate alınarak yapılması gerektiği vurgulanacak.

Diyarbakır Cezaevi hakkındaki ilk başvurular 12 Eylül 2010 tarihindeki referandumun ardından başladı. 12 Eylül darbesinin sonrasında Diyarbakır Cezaevi'nde yatmış yaklaşık 700 kişi Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Başsavcı Durdu Kavak da, 1980 ile 1988 yılları arasında bu cezaevinde yaşananların soruşturulması için bir savcı görevlendirdi. Bu tarihî gelişmenin ardından harekete geçen 78'liler Vakfı Girişimi yeni bir başvuru süreci daha başlattı. Girişim sözcüsü Celalettin Can ve üyelerden Nimet Tanrıkulu, 'Diyarbakır Cezaevi Gerçeklerini Araştırma ve Adalet Komisyonu' adı altında yaptıkları tüm çalışmaları, bilgi ve belgeleri Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edecek. Bugün saat 13.30'da yapılacak başvuruda Diyarbakır Cezaevi gerçeğini yaşayan 150 isim dilekçelerini savcılığa sunacak. Bu gruba gönüllü avukatların da destek vereceği belirtiliyor. Suç duyurusundan sonra ise mağdurlar, Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi önüne giderek burada işkence gören ve hayatını kaybeden arkadaşları için bir anma töreni düzenleyecek.

78'liler Vakfı Girişimi de 150 kişinin yanı sıra ayrı bir suç duyurusu dilekçesi verecek. Daha önce de 700'ün üzerinde dilekçe verdiklerini ve soruşturmanın tamamlanarak dava açılmasını talep ettiklerini belirten Celalettin Can, "Amacımız savcının başlattığı soruşturmaya destek olmaktır. Siyasi iradenin de bu işin arkasında durmasını ve yargılama sürecinin başlatılmasını sağlamaktır." diyor. Diyarbakır Cezaevi mağduru 150 isim dilekçelerinde, tek tek yaşadıklarını anlatarak cezaevinde kaldığı yıllarda işkence ve kötü muamele yapan kişilerin isimlerini savcıya verecek. Yaptıkları çalışmalarda elde edilen 22 kişinin isminin de savcılığa sunulacağını belirten Celalettin Can, şöyle konuştu: "Elimizde 450 kişinin yaşadıklarını anlattığı ses kayıtları ve tanıklıkları var. Bu görüşme kayıtlarını da soruşturma derinleştiği takdirde savcıya sunmaya hazırız."

EMİNE DOLMACI / ZAMAN

HABERE YORUM KAT