1. HABERLER

  2. HABER

  3. Diyanet: Kesimsiz Kurban Olmaz
Diyanet: Kesimsiz Kurban Olmaz

Diyanet: Kesimsiz Kurban Olmaz

Diyanet İşleri Başkanlığı, 'kesimsiz kurban' şeklinde verilen ilanlarla ilgili, "İlanlarda belirtilen yöntemle yapılan yardımlar kurban yerine geçmez." uyarısında bulundu.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Yaklaşan Kurban Bayramı vesilesiyle bazı sivil toplum kuruluşlarının internet siteleri, broşür ve el ilanlarında 'Yurt dışında kurban kesimi' konusuyla ilgili Başkanlığımız görüşlerini doğru yansıtmayan bilgilere yer verildiği görülmüştür. Bahse konu broşürlerde Kurban Hizmet Kurulu'nun "Yurt dışında kurban kesilmemelidir' şeklinde bir görüşü olduğuna yer verilmiştir. Oysa Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuat uyarınca uzun yıllardan beri Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile vekâlet yoluyla yurt içinde ve yurt dışında kurban kesimi organizasyonu yapmaktadır." denildi.

Söz konusu organizasyonlarda kesimi yapılmış kurbanların etlerinin muhtaç konumdaki soydaş ve dindaşlara ulaştırıldığı kaydedilen açıklamada, "Dolayısıyla Başkanlığımızın yurt dışında kurban kesilmemesine yönelik hiçbir beyanatı olmamış; aksine Başkanlığımız hazırlattığı el ilanı ve broşürlerle yurt içi ve yurt dışı kurban bedelini açıklayarak böyle bir organizasyon gerçekleştireceğini kamuoyuna bu yıl da deklare etmiştir." ifadelerine yer verdi.

Diyanet'in açıklamasında, 'kesimsiz kurban' şeklinde ilanlara yer verildiğini gören bazı vatandaşların bu konuda Başkanlıktan açıklama beklediklerini belirttiklerine de dikkat çekildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Dinimize göre ibadetlerin şekillerini ve nasıl ifa edileceklerini Kur'an ve sünnet belirler. İbadetler ister farz, ister nafile olsun, nasıl öngörülmüşse öyle ifa edildiği zaman ancak geçerli olurlar. İnsanların bu hususta yorum yapma veya ibadete alternatif bulma yetkileri yoktur. Buna göre kurban belirlenen şekliyle boğazlama suretiyle ifa edildiğinde geçerli bir ibadet olur. İlanlarda belirtilen yöntemle yapılan yardımlar ise kurban yerine geçmez. Başkanlığımız Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte yukarıda zikredilen görüşlere uygun olarak vekâleten kurban kesim işlemini ifa etmeye özen göstermektedir." (CİHAN) 

HABERE YORUM KAT