1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Öncüpınar'daki Suriyeli Mültecileri Ziyaret Etti
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Öncüpınar'daki Suriyeli Mültecileri Ziyaret Etti

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Öncüpınar'daki Suriyeli Mültecileri Ziyaret Etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Kilis’e gitti. Öncüpınar Konaklama Tesisini ziyaret eden Görmez, Şam Camiinde Suriyeli mültecilerle görüştü.

A+A-

Başkan Görmez, Kilis ziyaretine Türkiye Diyanet Vakfı’na (TDV) ait Suriyeli mültecilerin yemek ihtiyacını karşılayan yemek dağıtım merkezini gezerek başladı. Burada incelemelerde bulunan Başkan Görmez, yetkililerden bilgi aldı. Ardından Öncupınar Konaklama Tesisi'ne geçen Başkan Görmez, Şam Camiinde Suriyeli mültecilerle birlikte öğle namazı kıldı. Namaz sonrasında çocuklarla sohbet eden Başkan Görmez eşi Hatice Görmez ile birlikte Öncüpınar Geçici Barınma Merkezi içerisindeki Suriyeli kadınlar için oluşturulan sosyal tesisleri ziyaret etti. Başkan Görmez ve eşi Hatice Görmez, sosyal tesislerde eğitim gören Suriyeli çocuk ve kadınlarla sohbet etti.

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kilis halkının 5 yıldır Suriyeli kardeşlerine ev sahipliği yaptığını söyledi.

Son günlerdeki saldırılarda hayatlarını kaybeden vatandaşlara rahmet ve Kilis halkına geçmiş olsun dilemek üzere kente geldiklerini ifade eden Başkan Görmez, şöyle konuştu:

“Cinayet şebekelerinin hiçbir insani ve İslami değer tanımadığı sadece Kilis'e yönelik saldırılardan tespit etmek mümkündür…”

Kilis, hem Türkiye'nin hem de insanlığın vicdan yükünü omuzuna almış bir şehrimizdir. Ben öncelikle bütün Kilisli kardeşlerimizi ülkemiz ve insanlık adına canı gönülden tebrik ediyorum. Onların her birisi kendi akrabalarından, komşularından birisini misafir olarak aldılar. 5 yıldır Suriyelilere ev sahipliği yapıyorlar. Sevgili Peygamberimizin "Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir” hadisinin tatbik edildiği bir yeri görmek isterseniz Kilis'e geleceksiniz. Tabii bu arada söz konusu saldırıları gerçekleştirenlerin, bu cinayet şebekelerinin hiçbir insani ve İslami değer tanımadığı da sadece Kilis'e yönelik saldırılardan tespit etmek mümkündür. Bir taraftan Kilisliler 5 yıldır kendi komşu ve kardeşlerine kendi ülkelerinden bombaların, silahların gölgesinden kaçan kardeşlerine kucaklarını, evlerini, hanelerini açmış ve hem ülkemizin hem de bütün insanlığın vicdan yükünü omuzlamışken böyle bir şeye maruz kalması son derece üzüntü verici. Cenab-ı Hak bir an önce Kilis'i, Suriye'yi ve buradaki bütün insanları kötülüklerden muhafaza eylesin."

“Kim ne yaparsa yapsın biz millet olarak insanlıkta ve insanlığın vicdanında kalmaya devam edeceğiz…”

Bir süre önce "Şimdi Yaraları Sarma Zamanı" adlı kampanya başlattıklarını hatırlatan Başkan Görmez, bu çalışmayla Suriyelilere yardım eli uzatmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Diyanet Vakfının, kamplarda ve sınırın ötesinde yardım faaliyetlerinin olduğunu anlatan Başkan Görmez, "Hayırsever milletimize en kalbi şükranlarımızı sunuyorum. Diyanet Vakfının bu çalışmaları diğer sivil toplum örgütleriyle artarak devam edecek. Kim ne yaparsa yapsın biz millet olarak insanlıkta ve insanlığın vicdanında kalmaya devam edeceğiz. Halkımızın da hiç aldırmadan iyilikte ısrar etmeye devam edeceklerine olan inancım tamdır." diye konuştu. 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kilis’te din görevlileri ile de bir görüşme yaptı.

Kilis 7 Aralık Üniversitesinde düzenlenen konferansta din görevlilerine hitap eden Başkan Görmez, ülkenin son zamanlarda zor süreçlerden geçtiğini vurgulayarak, Diyanet İşleri Başkanlığı görevlileriyle Cizre, Silvan, Silopi, Mardin ve Van'a gittiklerini anımsattı.

Her türlü tahribe maruz bırakılan bu kentlerde görev yapan arkadaşlarının büyük zorluklar çektiğini anlatan Başkan Görmez, şöyle konuştu:

“Her mazlumun duasını ve umudunu gönderdiği bir ülkeyiz…”

Bazı bölgelerdeki Kur'an kurslarında okuyan çocuklarımızı başka yerlere taşımak zorunda kaldık. İnşallah Cenab-ı Hak bütün bunların üstesinden gelmeyi millet olarak bize nasip edecektir diye düşünüyorum. Çünkü milletlerin, kültürlerin ve tarihlerin zor süreçleri vardır. Hem İslam ümmetinin hem de ülkemizin içinden geçtiği çok zor bir süreçten geçiyoruz. Eş zamanlı bir şey var ki onu kimse fark etmiyor. Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, her mazlumun duasını ve umudunu gönderdiği bir ülkeyiz.

“Günahkârların yanında yer almayışımız, mazlumlara kapımızı ve gönlümüzü açmamız, Cenab-ı Hakk'ın bir lütfu ve ikramıdır…”

Başkan Görmez, geçtiğimiz günlerde 10 bin Müslümanın yaşadığı Botsvana'dan bir heyetin kendisini ziyaret ettiğini hatırlattı.

Botsvana heyetinin, bir kaç yıldır ülkelerindeki camilerde Türkiye için dua ettiklerini anlattığını vurgulayan Başkan Görmez, "Dünyanın neresine gidersek gidelim, buna şahit oluyoruz. Hangi misafirimiz gelse bunu ifade ederek söze başlıyor. Bir taraftan zor bir süreçten geçiyoruz, yanı başımızda çok büyük mezalimler işlendi. Hep birlikte ona şahit olduk. Kur'an-ı Kerim'de Hz. Musa'nın, "Rabbim, bana öyle bir nimet ver ki biz günahkârların yanında yer almayalım" diye büyük bir duası vardır. Ülke ve millet olarak günahkârların yanında yer almayışımız, mazlumlara kapımızı ve gönlümüzü açmamız, Cenab-ı Hakk'ın bir lütfu ve ikramıdır. Türkiye, bütün dünyadaki mazlum ve mahrumların umut bağladığı bir ülkedir. İşte böyle bir süreçte bizim hep birlikte birbirimize sahip çıkmamız ve muhasebe yapmamız gerekiyor." diye konuştu.

“Rabbim, milletimizin hayır ve yardım elini bütün bu dünyalara götürmeyi nasip etti…”

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın sadece Türkiye'de değil, dünyanın her tarafına ulaşmaya çalıştığını anlatan Başkan Görmez, şu anda Afrika'nın 40 noktasında teşkilatlandıklarını aktardı.

Milletin hayır elini tüm dünyaya ulaştırmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Görmez, "Rabbim kaybettiğimiz köprüleri yeniden kurmayı nasip etti. Kaybettiğimiz kardeşliği yeniden bulmayı sağladı. Kardeşlerimizin ülkemize, milletimize, sonsuz duaları, yakarışları var. Bize bağlanan umutlar var. Yüce Allah, Latin Amerika'daki 7 milyon Müslüman kardeşimize ulaşma imkânı verdi. Kardeşlerimizle ilişkilerimiz kurumsallaştı. Rabbim daha sonra Pasifik Asya'daki 30'a aşkın ülkede kardeşlerimizle beraber buluşmayı, ilişkiler kurmayı, yardımlaşmayı, milletimizin hayır ve yardım elini bütün bu dünyalara götürmeyi nasip etti. Bütün dünyada bu topraklara bağlanmış bir umut var, bunu unutmamamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Başkan Görmez, buradaki programın ardından 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güvenç'i ziyaret etti. Başkan Görmez, Rektör Güvenç ile birlikte üniversite kampüsü içerisinde yapımı devam eden Üniversite Camii'nde incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi aldı. Başkan Görmez, daha sonra kent merkezinde ziyaret ettiği esnafla sohbet etti.

Diyanet Basın

HABERE YORUM KAT