1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. ''Diyalog Görüşmeleri Askıya Alınsın''
''Diyalog Görüşmeleri Askıya Alınsın''

''Diyalog Görüşmeleri Askıya Alınsın''

MGK'nın 60 üyesi, BM Libya Özel Temsilcisi Leon'un yerine başka biri getirilene kadar diyalog görüşmelerinin askıya alınmasını talep etti.

A+A-

Libya'da, Trablus merkezli Milli Genel Kongre'nin (MGK) 60 üyesi, BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon'un yerine başka biri getirilene kadar MGK'nın diyalog görüşmelerini askıya almasını talep etti.

MGK Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn'e gönderilen mesajda, söz konusu talebin gerekçesi olarak, "Leon gözetimindeki diyalog görüşmelerinin, ülkeyi iç savaşa sürükleyen bir siyaset gütmesi" gösterildi.

Mesajda, izlenen bu siyasetin, "daha fazla bölünme ve felaketlere yol açacak dayatmacı bir yol" olduğu savunuldu.

Trablus'taki MGK Sözcüsü Ömer Humeydan, daha önce, BM Libya Özel Temsilcisi Leon'un ülkedeki siyasi krizin çözümü için sunduğu öneriyi, "objektif, kapsamlı ve dengeli bir çözüme dayanmadığı için" reddettiklerini açıklamıştı.

Tobruk'taki Temsilciler Meclisi ise Leon'un sunduğu taslağı ilkesel olarak kabul ettiklerini duyurmuştu.

BM, Libya'daki krizin çözümü için, "Ulusal uzlaşı hükümeti ile başkanlık konseyinin kurulması, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nin tüm Libyalıları temsil eden yasama organı olarak kabul edilmesi ve devlet yüksek konseyi, anayasa hazırlık komisyonu, milli güvenlik konseyi ve belediye meclisleri kurulması" gibi 3 ana başlıktan oluşan öneri sunmuştu. Önerinin Tobruk Meclisi ile ilgili olan 2. maddesi, tarafların üzerinde anlaşamadığı ana konuyu oluşturuyor.

(AA)

HABERE YORUM KAT