Diyala Katliamı İnceleniyor

03.02.2015 11:48
Diyala Katliamı İnceleniyor
Irak'ta güvenlik güçleri ve Şii milislerin, Diyala'da 70 Sünniyi katlettiği yönündeki iddiaları araştırmak için kurulan komisyon çalışmalarına başladı.

Irak meclisi tarafından görevlendirilen komisyonun başkanı Hakim Zamili, komisyonun Ocak’ta Diyala'ya bağlı Mikdadiye ilçesinin IŞİD'ten alınmasının ardından Bervane köyünde güvenlik güçleri ve Şii milislerin, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 70 Sünni vatandaşı öldürdüğü iddialarını araştırmaya başladı.

Zamili, "Bervane köyü davasını soruşturmakla görevlendirilen komisyon, yüksek güvenlik önlemleri altında çalışmalarına başladı. Köy ve çevresinde saha çalışması yapıldı, köylülerle görüşüldü" dedi.

Katliam iddiaları

Iraklı bazı Sünni siyasetçiler ve Sünni aşiret liderleri, Irak güvenlik güçleri ve Şii milislerin Bervane köyünde ve civar bölgelerde katliam yaparak 70 Sünniyi öldürdüğünü öne sürmüştü.

Diyala Valisi Amir Mecmai, 27 Ocak'ta konuyla alakalı geniş çaplı soruşturma başlatılmasını talep etmiş, 29 Ocak'ta meclise bağlı Güvenlik ve Savunma Komitesi, konuyu araştırmak üzere bir komisyonun kurulduğunu açıklamıştı.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim