1. HABERLER

  2. HABER

  3. Diskoda Ölüme 25 Yıl Ceza
Diskoda Ölüme 25 Yıl Ceza

Diskoda Ölüme 25 Yıl Ceza

Mahkûm elbisesi giymediği için disko diye tabir edilen askeri nezarethanede dövülerek öldürülen genç için karar açıklandı.

29 Şubat 2012 Çarşamba 11:02A+A-

 

Adana 6’ncı Kolordu Komutanlığı Askerî Cezaevi’nde yedi yıl önce, mahkûm elbisesi giymediği gerekçesiyle 20 yaşındaki Murat Polat’ı döverek öldürdüğü iddiasıyla tutuksuz yargılanan 28 yaşındaki Hüseyin Güldaşı, 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hırsızlık suçlamasıyla 28 Haziran 2005’te Adana 6’ncı Kolordu Komutanlığı 1’nci Sınıf Cezaevi’ne götürülen Er Polat, mahkûm elbisesi giymediği gerekçesiyle gardiyan askerler tarafından cop ve sopayla dövüldü. Komaya giren Er Polat, terhisine iki ay kala, tedavi gördüğü hastanede, 27 Temmuz 2005’te hayatını kaybetti.

Polat’ın otopsi raporunda işkenceyle öldürüldüğü tesbit edilince aralarında askerî cezaevi müdürünün de bulunduğu 30 asker hakkında “işkence” ve “neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence” suçlamalarından 12 yıldan ömür boyu hapis cezasına kadar hapis cezası istemiyle Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Taraf gazetesinde yer alan habere göre tamamı tutuksuz olan sanıkların hiç birinin katılmadığı karar duruşmasında öldürülen Er Polat’ın babası 56 yaşındaki Kenan Polat, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Diğer sanıklara 550 TL ceza

Mahkeme heyeti, sanıklardan Güldaşı’yı kasten öldürme suçundan önce ömür boyu hapis, sonra da indirim yaparak 25 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanıklardan 12’si yaralama suçundan 550’şer lira para cezasına çarptırılırken, bu cezalarda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. 16 sanığın da beraatına karar verilen davada, sanıklardan Nihat Ercan yargılama devam ederken öldüğü için hakkındaki dava düşürüldü. Ölen Murat Polat’ın avukatları karara itiraz edeceklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT