Dışişleri'nden "Suriye" Açıklaması

31.07.2011 22:27
Dışişlerinden Suriye Açıklaması
Türkiye, Suriye'nin Hama kentinde yaşanan gelişmelerin, Suriye yönetiminin meselenin barışçı yollardan çözümü konusundaki niyetini ve samimiyetini sorguya açtığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye'de son birkaç aydır yaşanan toplumsal olayların Türkiye tarafından da çok yakından ve sabırla takip edildiği hatırlatıldı.

Dışişleri Bakanlığı'nın Açıklaması Şöyle:

"Bu süreçte Türkiye, Suriye Yönetimi ile yakın temas halinde olmak, Suriyeli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve reform bağlamında her türlü yapıcı katkıyı sağlamak için bütün imkanlarını seferber etmiştir. Ancak, Suriye'de maalesef şiddet olaylarının ve can kayıplarının artarak devam ettiğini görmekteyiz. Humus, Deirezzor, Daraa'da devam eden ve bu sabah da, olayların başladığı tarihten bu yana şiddetten uzak durma ve Yönetim ile diyalog çabasında olma gayreti gösteren Hama sakinlerine karşı başlatılan operasyonlarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu öğrendik. Türkiye, mübarek Ramazan ayında barış ve huzur dolu bir ortam yaratılması için çalışılmasını beklerken, Mübarek Ramazan ayının hemen arafesinde yaşanan bu gelişmelerden, bütün İslam dünyası ile birlikte derin hayal kırıklığı ve üzüntü duymuştur." denildi.

Operasyonlar Çözümsüzlük Getiriyor...

Dışişleri açıklamasında, sözkonusu operasyonların, Suriye'de asayişin sağlanmasına herhangi bir katkısı olmadığı gibi, yapılması gereken reformlara ilişkin süreci de son derece olumsuz yönde etkilediği belirtilerek, bu tür operasyonlar ve şiddetin çözüm değil, çözümsüzlük getirdiği gerçeğini Suriye yönetiminin artık idrak etmesi gerektiği kaydedildi.

"Mevcut gelişmeler, Suriye yönetiminin meselenin barışçı yollardan çözümü konusundaki niyetini ve samimiyetini sorguya açmaktadır." denilen açıklamada, Türkiye'nin, Suriye Hükümetine operasyonlara son vermesi, çözüm için siyasi yöntemlere, diyaloğa ve barışçı girişimlere yönelmesi çağrısını bir kez daha tekrarladığı belirtildi.  

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim