1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Dışişleri Bakanlığı'ndan Başkonsolosluk Baskını Açıklaması
Dışişleri Bakanlığı'ndan Başkonsolosluk Baskını Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan Başkonsolosluk Baskını Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, IŞİD'in Musul’daki başkonsolosluk yerleşkesine baskın gerçekleştirdiğini, olay sırasında 49 personel ve bazı aile fertleri bulunduğunu açıkladı.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü mensuplarının bugün sabah saatlerinde Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu yerleşkesine bir baskın gerçekleştirerek, personeli yerleşkeden çıkarttığını ve şehrin başka bir bölgesine naklettiğini belirterek, "Olay sırasında yerleşkemizde Başkonsolos dahil 49 personelimiz ve bazı aile fertleri bulunmaktaydı. Söz konusu personelimizin emniyet içerisinde ülkemize dönmeleri için tüm imkanlar seferber edilmiştir" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, IŞİD mensuplarının son birkaç gündür Musul’a karşı başlattıkları saldırı sonucunda başta Batı yakası olmak üzere Musul’un önemli bir bölümünü ele geçirdikleri hatırlatıldı.

"IŞİD mensupları bugün sabah saatlerinde de Musul’daki Başkonsolosluğumuz yerleşkesine bir baskın gerçekleştirerek personelimizi Konsolosluk yerleşkesinden çıkarmış şehrin başka bir bölgesine nakletmişlerdir" denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Olay sırasında yerleşkemizde Başkonsolos dahil 49 personelimiz ve bazı aile fertleri bulunmaktaydı. Söz konusu personelimizin emniyet içerisinde ülkemize dönmeleri için tüm imkanlar seferber edilmiştir. Bu bağlamda, Irak hükümeti nezdinde de girişimde bulunulmuş ve Başkonsolosluğumuzun emniyet ve güvenliğinin sağlanmasından sorumlu oldukları hatırlatılmıştır. Öte yandan, başta Birleşmiş Milletler ve NATO olmak üzere uluslararası kuruluşlarda da gerekli girişimler yapılmaktadır. Sayın Bakanımız BM Genel Sekreteri ve ABD Dışişleri Bakanı ile görüşerek durumu ele almıştır."

Musul’un Geyara ilçesindeki elektrik santralinde de 31 Türk vatandaşının aynı grup tarafından rehin alındığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Vatandaşlarımızın serbest bırakılması için çalışmalar devam etmektedir. Türkiye, dost ve kardeş Irak’taki mevcut durumdan derin kaygı duymakta, ülkede barış ve istikrarın bir an önce tesis edilmesini temenni etmektedir. Diğer taraftan, diplomatik misyonumuza ve vatandaşlarımıza karşı gerçekleştirilen saldırıları şiddet ve nefretle kınıyoruz. Başkonsolosluk personeli ve vatandaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında sessiz kalmayacağımızın, gereği neyse yapılacağının herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir."

Kriz merkezi kuruldu

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na yapılan baskının ardından bakanlık bünyesinde 24 saat görev yapacak kriz merkezi kurulduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan duyuruda, "Musul'daki son gelişmeler çerçevesinde Bakanlığımız bünyesinde vatandaşlarımızın ve Musul Başkonsolosluğumuz personelinin durumlarını takip etmek üzere 24 saat görev yapacak şekilde Kriz Merkezi kurulmuştur" denildi.

Duyuruda, vatandaşların Kriz Merkezi'ne +90 312 2922950 numaralı telefondan, +90 312 2877949 numaralı fakstan ve kriz@mfa.gov.tr e-posta adresinden ulaşabilecekleri belirtildi.

Bakanlık tarafından daha önce yapılan açıklamada, IŞİD mensuplarının sabah saatlerinde Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na baskın düzenledikleri, Başkonsolos dahil 49 konsolosluk personeli ve personelin bazı aile fertlerini şehrin başka bir bölgesine naklettikleri belirtilmişti. Açıklamada, Musul’un Geyara ilçesindeki elektrik santralinde de 31 Türk vatandaşının aynı grup tarafından rehin alındığı da bildirilmişti.

Sağlık durumları iyi

IŞİD örgütü tarafından Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na düzenlenen baskında, konsolosluk binasından çıkarılarak şehrin başka bölgesine nakledilen Başkonsolos Öztürk Yılmaz ile konsolosluk çalışanları ve ailelerin sağlık durumlarının iyi olduğu, herhangi bir kötü muameleye maruz bırakılmadıkları öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Yılmaz ile konsolosluk çalışanları ve aileleri, konsolosluk dışında götürüldükleri yerde tutuluyor.

Konsolosluk yerleşkesinden çıkarıldıktan sonra güvenli bir yerde tutuldukları öğrenilen personel ve ailelerin, herhangi bir kötü muameleye maruz bırakılmadıkları, sağlık durumlarının iyi olduğu, önümüzdeki birkaç gün içerisinde salıverilecekleri ifade edildi.

Musul’un Geyara ilçesindeki elektrik santralinde tutulan Türk şoförler için de endişe edecek bir durum olmadığı, sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Bu kişilerin de kısa sürede serbest bırakılacağı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, IŞİD mensuplarının sabah saatlerinde Musul'daki Türk başkonsolosluğuna baskın düzenledikleri, başkonsolos dahil 49 konsolosluk personelini ve personelin bazı aile fertlerini şehrin başka bir bölgesine naklettikleri bildirilmişti.

Açıklamada, Musul’un Geyara ilçesindeki elektrik santralinde de 31 Türk vatandaşının aynı grup tarafından rehin alındığı belirtilmişti.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT