1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Dışişleri Bakanlığı: “Rusya'nın Sivillere Yönelik Saldırıları Kabûl Edilemez”
Dışişleri Bakanlığı: “Rusya'nın Sivillere Yönelik Saldırıları Kabûl Edilemez”

Dışişleri Bakanlığı: “Rusya'nın Sivillere Yönelik Saldırıları Kabûl Edilemez”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan, Rusya'nın Suriye'de sivillere karşı her türlü silah ve mühimmatı kullanmasının insanlık adına kabûl edilemez bir durum olduğu bildirildi.

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan, Rusya Federasyonu gibi BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi bir üyesinin, Suriye'de tıpkı Beşşar Esed rejimi gibi sivillere karşı her türlü silah ve mühimmatı kullanmasının insanlık adına kabûl edilemez bir durum olduğu bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Esed rejimi ve Rusya'nın Suriye'de sivil hedeflere karşı yürüttükleri saldırılar ve bu bağlamda işledikleri suçlara ilişkin dosyanın günden güne kabardığına dikkat çekildi.

Rusya'nın, yine Rusya'ya ait televizyonlarda Suriye'de “demet” nitelikli mühimmat kullandığının görüntülenmesi ve son iki gündür Halep'in kuzey kesiminde Rusya uçaklarının fosforlu bombalar kullandığının tespit edilmesinin son derece endişe ve ibret verici olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Nitekim, BM Genel Sekreteri'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da bu saldırılara ve kuşatma altındaki bölgelerin insanî yardım ulaştırılmadan önce veya hemen sonrasında bombalandığına özellikle dikkat çekmekte ve sivillerin bu şekilde hedef alınmasının siyasî çözüm için görüşmelere olanak tanımadığını vurgulamaktadır. Rusya Federasyonu gibi BM Güvenlik Konseyi’nin daimi bir üyesinin Suriye halkı üzerinde, tıpkı rejim gibi sivillere karşı her türlü silah ve mühimmatı kullanması insanlık adına kabûl edilemez bir durumdur. Temennimiz, Rusya Federasyonu’nun Suriye'de işlediği yanlıştan bir an önce dönmesi ve Suriye halkına yönelik saldırıları durdurarak, Suriye'de, halkın iradesi temelinde, tam siyasî geçişin gerçekleşmesine katkı sağlamasıdır.”.

HABERE YORUM KAT