1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye'nin Patronu Değilsiniz
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye'nin Patronu Değilsiniz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye'nin Patronu Değilsiniz

ABD Büyükelçiliği’nin Türkiye'nin 28 belediyeye kayyum ataması kararına yorum yapmasını eleştiren Çavuşoğlu, “Kusura bakmayın, Türkiye'nin patronu değilsiniz.” dedi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'ye hitaben, “Sizin büyükelçileriniz Türkiye'de bir vali değil, büyükelçiliğini adam gibi yapacak. Viyana Sözleşmesi çerçevesinde görevini yapacak. Türkiye'nin valisi gibi davrananların hiçbirine müsâde etmeyiz.” ifadelerini kullandı.

AA’da yer alan habere göre, Bakan Çavuşoğlu, Manavgat AK Parti İlçe Teşkilatı’ndaki bayramlaşma töreninde konuştu.

“PKK’nın Kürtlerin Haklarıyla Hiçbir İlgisi Yok”

Bayramda bile Kürtleri hedef alan PKK'nın Kürtlerin haklarıyla ve kültürleriyle hiçbir ilgisinin bulunmadığını belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Böylesine bir durumda özellikle müttefikimiz olan ülkelerden gelen açıklamalar bizi hem üzüyor hem de sinirlendiriyor. Biz terörle mücadele ediyoruz. Eğer seçilmiş bir kişi, bir belediye başkanı, bir milletvekili, bir belediye meclis üyesi, kim olduğu önemli değil, muhtar da olabilir, teröre destek veriyorsa ‘Efendim o kişi seçilmiş, dokunulmaz.’, olmaz.

Seçilen kişinin görevi vatana, millete hizmet etmektir, teröristlere değil. Teröristlerin bomba döşemesine yardım ediyorsa bu, milletin parasını teröristlere harcamaktır. Oradaki belediyelerin hepsi çukur kazmada, bomba yerleştirmede, araçlarıyla, gereçleriyle, kepçeleriyle, kamyonlarıyla teröristelere yardım etmiştir.”

“Türkiye'yi Eşit Bir Ortak Olarak Görmek Zorundasınız”

ABD Büyükelçisi’nin 28 belediyeye kayyum atanması konusundaki açıklamasına da tepki gösteren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Her şeyden önce bu tür müdahalelerin usûlü ve yöntemi de kabul edilemez. Biz de birçok ülkeyle ilgili rahatsızlıklarımızı dile getiriyoruz. Mesela ABD'de artan ırkçılık. Sâdece İslâm karşıtlığı değil, farklı renklere yönelik ırkçılıkta da bir hortlama var. İşte, polis ne kadar insan öldürdü. Ama Washington’daki büyükelçime telefon açıp, ‘Sen bir açıklama yap.’ demiyorum. Bu endişemizi doğrudan ABD'li muhataplarımıza kendimiz söylüyoruz. Bu işin nezaketi budur. Cumhurbaşkanı’mız Obama'ya söyleyebiliyor. Ben John Kerry’ye söyleyebiliyorum. Başka rahatsızlıklarımız da var. Ama biz söyleyince içişlerine karışmak oluyor. Ama kendileri her türlü şeyi söyleme yetkisini kendilerinde buluyorlar.

Kusura bakmayın hiçbiriniz Türkiye'nin patronu değilsiniz. Bugün, Türkiye ikinci sınıf bir ülke değildir. Türkiye ile ilişkilerinizi adam gibi yürütmek istiyorsanız, Türkiye'yi eşit bir ortak olarak görmek zorundasınız. O Türkiye geçti. Ayrıca, sizin büyükelçileriniz Türkiye'de bir vali değil, büyükelçiliğini adam gibi yapacak. Viyana Sözleşmesi çerçevesinde görevini yapacak. Türkiye'nin valisi gibi davrananların hiçbirisine müsâde etmeyiz. Bunlara da izin vermeyiz. Herkes haddinin, hukukunun ve görevinin çerçevesini çok iyi bilsin.”

Fethullah Gülen İçin Tutuklama Talebi

Bakan Çavuşoğlu, ABD’den Fethullah Gülen'in tutuklanmasına ilişkin Adalet Bakanlığı’nın gönderdiği talebi anımsatarak, Gülen'in bir ân evvel tutuklanarak Türkiye’ye mesajlar vermesinin engellemesini beklediklerini söyledi.

“Ateşkes İlan Edilir Edilmez Rejim Ateşkesi Bozdu”

Suriye’de resmî olarak ilan edilen ateşkesin kalıcı olmasını istediklerini ifade eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Öyle görünüyor ki özellikle rejim, bu ateşkese riayet etmek istemiyor. Dün akşam ateşkes ilan edilir edilmez rejim ateşkesi bozdu. Uyarılar yapıldı, inşallah bu ateşkesin kalıcı olması için herkes üzerine düşeni yapar. Tek taraflı olmaz. Suriye'de huzur, barış, istikrar ve yeniden yönetilebilir bir Suriye olması için bundan sonrası için gayretlerimizi devam ettiriyoruz.

Aynı şekilde bize tehdit oluşturan DAEŞ ve PYD ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Özellikle sınırımızın öteki tarafından sürekli bizi hedef alan, havan mermileri gönderen, roket gönderen DAEŞ'in temizlenmesi için Özgür Suriye Ordusu'na destek veriyoruz. DAEŞ'e karşı güvenliğimiz için bu şarttır. Uluslararası sistemden kaynaklanan bir haktır. Diğer taraftan diğer terör örgütleriyle de mücadele ediyoruz.”

“Suriyeliler Ülkelerine Dönüyor”

Çavuşoğlu, IŞİD'den geri alınan yerlerde hayatın tekrar başladığını dile getirerek, Kurban Bayramı'nda Cerablus ve çevresindeki köylerde ve kasabalarda, insanların tekrar yaşama döndüğünü, esaretten kurtulduğunu belirtti.

Suriye'den Türkiye'ye gelen Suriyelilerin de dönmeye başladığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu insanlar normal hayata dönmek ister. Bunlara bu tür yardımları yapmamız lâzım. Güvenli bölgeleri oluşturmamız lâzım. O bölgelerdeki insanlara elektriğini de veriyoruz, suyunu da veriyoruz. Allah'a şükür vatanımız, milletimiz, devletimiz bu konuda çok hassas. Her türlü insanî yardımımızı da gönderiyoruz. Birçok vatandaşımız da kurbanlarını o bölgelere bağışladılar.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum