1. YAZARLAR

  2. Erhan Başyurt

  3. Dış düşman bunun neresinde?
Erhan Başyurt

Erhan Başyurt

Yazarın Tüm Yazıları >

Dış düşman bunun neresinde?

A+A-

Fatih ve Beyazıt camilerini bombalamak, Ege'de kendi jetimizi düşürmek gibi dehşet senaryolar içeren "Balyoz" darbe planını emekli Orgeneral Çetin Doğan bizzat doğruladı.

Orgeneral Doğan sıradan bir isim değil.

28 Şubat darbesini yürüten yasa dışı "Batı Çalışma Grubu"nun başında yer alan isim.

Ancak Doğan, kendilerinin yaptıkları planlara "bazı eklemeler" yapıldığı iddiasında.

Korkunç darbe planına dün ikinci bir doğrulama daha geldi.

Genelkurmay Başkanlığı, "Plan seminerinin gayesi, dış tehdide ilişkin olarak hazırlanan harekât planlarını geliştirmek ve ilgili personelin eğitimlerini sağlamaktır" açıklamasında bulundu.

Kamuoyuna yansıyan bilgiler için de "Plan seminerinde, Ordu Geri Bölge Emniyeti ve savaş hali, savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi halinde de uygulanan sıkıyönetim konuları üzerinde de durulmuştur" izahında bulunuldu.

İyi ama bu planların hiçbir yerinde "dış düşman" yok.

Ordunun "iç düşman"a karşı "tatbikat" bile olsa böyle bir plan yapmaya yasal yetkisi yok.

Daha önemlisi, burada düşmana karşı harekât planı geliştirilmiyor, yapay bir iç düşman üretilerek darbe hazırlığı yapılıyor.

Camiler bombalanıyor.

Halk tek tek fişleniyor.

210 bin kişi tutuklanıp statlara dolduruluyor.

Darbe kabinesi bile belirleniyor...

Planda başka dehşet detaylar da var.

Taraf gazetesinin dün yer verdiği ayrıntılara göre, darbe kayıtlarında "İstanbul'a El Kaide tarafından eş zamanlı saldırılar düzenlenmesi" öngörülmüş.

"Ne var bunda" demeyin.

Bu ifadeler, Türkiye henüz hiçbir El Kaide saldırısı yaşamadan, HSBC ve Sinagog eş zamanlı saldırılarından 9 ay önce kaleme alınmış.

"Bu bir darbe çalışması" değil diyenler, yarın gazetenin elindeki 10 buçuk saatlik ses kayıtları ve resmi belgeler yayınlanırsa ne yapacaklar?

Korkunç "Balyoz" planının şu satırlarını da dikkatle okuyun isterseniz;

"Ekonomik operasyonlarla hem ulusal hem de uluslararası ortamda ülke ekonomik darboğaza sürüklenecek...

Sürekli irticai faaliyetlerle ilgili haberler, öğrenci olayları, artan şehit cenazeleri, ekonomik bunalım, faili meçhul eylemlerle sokaklara dökülmüş halk temaları işlenerek, halkın en güvendiği kurum olan TSK'dan gereğini yapmasını beklediği yönünde kamuoyu yönlendirme çalışmaları yapılacaktır."

Ne demek "artan şehit cenazeleri?"

Ne demek "faili meçhul eylemler?"

El Kaide saldırıları gibi henüz gerçekleşmeden "şehit artışı" ve "faili meçhul eylemler" öngörülmüş olması ve bütün bunların darbe için uygun zemin yaratacağına inanılması tüyler ürpertici.

Planda yer alan "harekât ortamının şekillendirilmesi safhasında kullanılmak üzere depolanan mühimmatın çıkartılması" ifadesi buna mı işaret ediyor?

Balyoz planı ortaya çıktıkça dehşet büyüyor.

Keşke her şey resmi açıklamada olduğu kadar basit olsaydı!

BUGÜN

YAZIYA YORUM KAT