1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişten Esed Ordusuna Ağır Darbe
Direnişten Esed Ordusuna Ağır Darbe

Direnişten Esed Ordusuna Ağır Darbe

Suriyeli direnişçiler Esed Ordusuna ağır darbeler vurmaya devam ediyorlar. Rakka’da rejim güçleri çaresizlik içinde yardım çağrılarında bulunuyor.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

 

Suriyeli direnişçiler Esed Ordusuna ağır darbeler vurmaya devam ediyorlar. Rakka’da rejim güçleri çaresizlik içinde yardım çağrılarında bulunuyor.

Suriye’nin kuzeyindeki Daraa bölgesinde bulunan el-Rakka’daki rejim güçleri acil yardım çağrısında bulundular. Çağrıda 17. Bölük mensuplarından 80 askerin öldürüldüğü ve 250 kişinin de yaralandığı bildirildi.

17. Bölük’ten Suriye ordusuna yapılan destek çağrısında Rakka’da durumun giderek daha kötüleştiğini duyuruldu ve “ne suyumuz, ne yiyeceğimiz ne de elektriğimiz var. Yaralılar tıbbi müdahale yapılamadığından kangrenden ölüyorlar” denildi.

Yaklaşık 5 kilometrelik bir alana kurulmuş olan üs muhalif dört cephe tarafından kuşatılmış durumda. Üsse yiyecek ikmali helikopterler ve paraşütlerle yapılıyordu.

Muhalifler üssün dörtte üçünün kontrolünü ele geçirmiş haldeler. Fakat üssün komuta merkezi halen rejim güçlerinin elinde bulunuyor. 17. Bölük Rakka’daki Suriye ordusunun en güçlü birimi. Valilik merkezinden yalnızca iki kilometre ileride konuşlanmış durumda.

Öte yandan dün (Çarşamba) Özgür Ordu Deraa’nın kırsalında yer alan ve 49. Taburun bulunduğu üssün kontrolünü de ele geçirdi. Uzun ve yoğun çatışmaların neticesinde rejim güçlerinin çekilmek zorunda kaldığı üste çok sayıda silah bulunduğu bildiriliyor.

49. Tabur, mensuplarının işlediği çok sayıda cinayet ve gerçekleştirdikleri ağır işkenceler nedeniyle “ölüm taburu” olarak adlandırılıyor.

Özgür Ordu yaklaşık bir aydır Şam Amman karayolu üzerinde bulunan bu bölgeyi kontrol altına almış ve böylece tabura destek gelmesini engellemeyi başarmıştı. Üssün düşürülmesi uzun bir kuşama sürecinin sonunda mümkün olmuştu.

HABERE YORUM KAT