1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 'Direnişin Maslahatı İçin Nusra Cephesi El-Kaide’den Ayrılmalı'
'Direnişin Maslahatı İçin Nusra Cephesi El-Kaide’den Ayrılmalı'

'Direnişin Maslahatı İçin Nusra Cephesi El-Kaide’den Ayrılmalı'

SMDK Başkanı Hoca Rusya, İran ve Esed Suriye'de olduğu sürece siyasi çözüm sağlanamayacağını söyledi. El Nusra saflarında savaşan Suriyelileri ılımlı muhalefete katılmaya çağırarak, örgütün El Kaide ile bağlarını koparmasını istedi.

A+A-

Can Hasasu / Al Jazeera

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, Suriye muhalefetinin Cenevre anlaşması çerçevesinde Suriye sorununa siyasi çözüm çabalarını sonuna kadar desteklediğini belirtti. Ancak Rusya-İran ortak desteğiyle Esed ve zümresinin ayakta olduğu bir Suriye’de siyasi çözümün mümkün olmadığını söyledi.

Hoca, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında “Suriyeliler emin olsun ki, Suriye’de hiçbir geçiş hükûmetinde rejim ve yandaşlarının yeri olmayacaktır” sözleriyle, Suriye muhalefetinin, Esed’in ülke geleceğinde her hangi bir şekilde yeniden söz sahibi olmasına izin vermeyeceğini vurguladı.

Rus uçaklarının Deyr El Zor’da IŞİD mevzilerini vurmak yerine, örgütün zulmünden muzdarip bölge halkını bombaladığını söyleyen Hoca, Rusya’yı savaş suçlarını örtbas etmekle suçladı:

“Rus ihtilâli siyasi manevralarla, kullandığı fosfor bombaları, misket bombaları, kıtalar arası balistik füzeleri, İranlı milis güçlerin işlediği cinayetler ve Suriye’nin hayati müesseselerinde görevli Rus uzmanlarıyla ülkede işlenen cinayetleri örtbas ederek savaş suçu işlemektedir.”

SMDK başkanı, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)’nun ve muhalif askeri grupların Rusya ve İran ortak işgaline karşı savaşmaya devam edeceğini vurguladı. 53 gün önce başlayan Rus operasyonundan bu yana, Suriye’de 2 bin 977 kişinin yaşamını yitirdiğini, bunların 550’sinin Rus bombardımanında öldüğünü söyledi.

Rus bombardımanında vurulan hedeflerin yüzde 14’ünün hastane ve okul olduğunu söyleyen Hoca, bu hedeflerin yalnızca yüzde 6’sının IŞİD’a ait olmasını ‘manidar’ olarak nitelendirdi.

Hoca, son bir haftadır Rusya’nın havadan, İran’ın da karadan yürüttüğü saldırılarla Lazkiye kırsalında stratejik öneme sahip Türkmen Dağı ve Kürt Dağı’nı hedef aldığını; bu nedenle binlerce sivilin bulundukları yerleri terk etmek zorunda kaldığını ve birkaç Türkmen köyünün rejim denetimine geçtiğini söyledi.

'Cenevre çizgisinde siyasi çözüme evet'

Hoca, Birleşmiş Milletler’in ilk Suriye özel temsilcisi Kofi Annan zamanında kabul edilen Cenevre anlaşması çerçevesinde siyasi çözümü desteklediklerini hatırlattı:

“Kofi Annan’ın belirlediği 6 madde uygulanarak siyasi bir sonuç alınması hepimizin kabulü. Ateşkes, tutukluların serbest bırakılması, kuşatma altındaki bölgelerin açılması ve yardım malzemelerinin girişi için insani koridorların açılması işlemleri siyasi görüşmelere paralel yürütülmeli.”

Riyad öncesi El Nusra'ya çağrı

SMDK Başkanı Halid Hoca, Nusra Cephesi’ne, El Kaide ile olan bağlarını koparma çağrısında bulundu. Hoca, Nusra saflarında yer alan Suriyeli muhalifleri de, ülkenin daha fazla yıkıma uğramaması için, Suriyeli muhaliflerin şemsiyesi altında toplanmaya çağırdı.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılacak ve Suriyeli muhaliflerin Şam yönetimi ile oturacak ekibi seçeceği toplantı ile ilgili konuşan Hoca, SMDK’nın yanında, Suriyeli birçok muhalif grubun Riyad’da olacağını hatırlattı. Oradan tüm Suriyelilerin haklarını en iyi şekilde savunacak temsilcilerin seçilmesi ve ortak bir ülkünün belirlenmesi için çalışacaklarını dile getirdi.

Hoca, bir soru üzerine, Türkiye’nin sık sık Suriye’de güvenli bölge oluşturma talebinde bulunması ile ilgili şunları söyledi:

“Aslında güvenli bölge SMDK’nın talebidir. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı dost ülkeler bu fikrimizi destekliyor. Geçtiğimiz hafta, Afrin ve Cerablus arasındaki bölge, başlattığımız operasyonla DAEŞ’ten temizlenmeye başlandı. Özgür Suriye Ordusu bölgeye takviye güçler gönderdi ve bölge haftalar içinde tamamen temizlenecektir”.

Hoca, ÖSO’nun Suriye’nin tamamını kontrol edebilecek güçte olduğunu ancak yeterli ağır silahlara ve hava savunmasına sahip olmadıkları için bunu yapamadıklarını iddia etti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum