1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Direnişin “Kimyasal” Halkası
Direnişin “Kimyasal” Halkası

Direnişin “Kimyasal” Halkası

Kenan Alpay bugünkü yazısında Suriye'de işlenen cinayetlerin sorumlularını sorguluyor.

A+A-

Kenan Alpay bugün kaleme aldığı yazısında Suriye'de en son kimyasal silahlarla gündeme gelen katliamların sorumluluğunu taşıyanların kim olduğunu sorguluyor. Zalim Beşşar Esed rejiminin tek başına bu saldırıları sürdüremeyeceğini belirten Alpay İran, Nasrallah, İsrail ve Suud'un da bu cinayetlerde payı olduğunu ifade ediyor. Alpay ayrıca Esed ve destekçilerini lanetleyemeyen kişi ve grupların da 'kişiliksiz' olduğunu belirtiyor.

***

Direnişin “Kimyasal” Halkası

Kenan Alpay

Suriye’de insanların özgürlük talep ederek meydanlara çıkmalarının üzerinden neredeyse üç sene geçti. Haklarını aramak için yaptıkları barışçıl gösteriler kanla ve katliamla bastırılmaya başlayınca direnişin dördüncü ayından sonra savunma cihadına başladılar ve kendilerini güçsüz kadın çocuk ve yaşlıları ve hepsinden önemlisi “din”lerini korumak için silahlandılar.

Çok konuşuldu çok yazıldı çok tartışıldı. Çok konuşulurken de çok yazılırken de çok tartışılırken de Suriye’de insanlar ölmeye katledilmeye devam ettiler.

Kimyasal Ölüm, Kimyasal Suskunluk

Ve bu sabah. Şam’ın banliyölerinden birinde Esed cuntası kimyasal silah da kullandı. İlk belirlemelere göre beş yüze yakın çocuk, kadın ve erkek hayatını kaybetti. Görüntüler içler acısı ve insanın kanını dondurucu. Kimyasal bombanın etkisiyle can verene kadar titreyen ve ağzı gözü elleri istemsiz bir şekilde tikleyen çocuklar benim diyen insanı insanlığından utandıracak kadar acımasız ve vahşi boyutlar taşıyor.

Peki, bu günah kimin?

Suriye intifadasının başından beri halkını acımasızca katleden gerek düzenli ordusu ve gerekse kendi eliyle beslediği şebbihaları eliyle on bin civarında sadece çocuk katleden Beşşar Esed ve Baas diktatörlüğünün mü?

Yıllardır Suriye’yi kendisine tehdit olarak gören ve buna göre politikalar belirleyen fakat son zamanda Ortadoğu intifadaları ile panikleyip asıl tehlikenin Suriye’de onurlarını korumak için direnen müslümanlar olduğunu fark eden (!) İsrail mi?

1921 Kahire toplantısından sonra şekillendirilen Ortadoğu coğrafyasında İngiliz ve Amerikan emperyalizmi ile gönüllü işbirliğine giren ve onyıllardır Ortadoğu’da Amerikan ve İngiliz çıkarları için varlıklarını sürdüren Suudi Krallığı ve diğer işbirlikçi bölge ülkeleri mi?

Direnişin başlarından itibaren İran yönetimi Esed ve Baas diktatörlüğüne olan sevdasını ilk önce ‘direniş ekseni’ masallarıyla sonrasında “Suriye direnişin altın halkasıdır” tanımlamasıyla izaha kalkıştı. İran’ın Lübnan’daki gölgesi Hizbullah ise Esed-Baas cuntası adına Suriyeli Müslümanlara karşı yürüttüğü kirli saldırıları “Seyyide Zeynep türbesini koruyoruz” yalanlarıyla manipüle etmeye çalıştı. Son olarak da “Suriye’de Hizbullah’ın beşbin savaşçı var gerekirse beşbin daha göndeririz. Hatta gerekirse ben bile gider cephede savaşırım” diye kükreyen Hasan Nasrallah’mı?

1979’da gerçekleştirdiği İslam devriminin ana ilkeleri ile değerlerinden baş aşağı bir düşüşü yaşayarak politikalarını İslami ilke ve prensiplerden uzak sadece “ülke çıkarları” üzerine kurarak İslam dünyasında derin bir hayal kırıklığına yol açan İran mı?

Yüz bini aşan cinayet, binlerle ifade edilen tecavüz, istatistiği tutulamayan yıkım, milyonları aşan mülteci, hasta, sakat, yetim, dul vd.’nın günahı için sadece Esed/Baas isimli vampiri mi sorumlu görelim isteniyor?

Yazının devamı için tıklayınız...

HABERE YORUM KAT

3 Yorum