1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişin Ateşkesi İhlal Eden Esed-Rus Birliklerine Cevabı Sert Oldu!
Direnişin Ateşkesi İhlal Eden Esed-Rus Birliklerine Cevabı Sert Oldu!

Direnişin Ateşkesi İhlal Eden Esed-Rus Birliklerine Cevabı Sert Oldu!

Rejim ve Rusya'nın Suriye'de ateşkesi ihlal etmesine muhaliflerin cevabı sert oldu. 4 büyük tugay birleşti ve 'Büyük Halep Operasyonu' başladı.

A+A-

Suriye'de ateşkesi birçok cephede ihlal ederek saldırılarını sürdüren Esed rejimine muhaliflerin cevabı 'taarruz' oldu. Rejim ve Rus birliklerine karşı birleşen 4 büyük tugay, Halep'in güneyinde operasyon başlattı. Şok baskınlarla hızla ilerleyen muhalifler Tel Eis kasabası ile 3 köyü işgalcilerden geri aldı. Ortak taarruz tümeni, muhalif gruplardan Nusra Cephesi, Ahrar'uş Şam, Ecnad'uş Şam ve Liva-el Hak'ın ittifakından oluşuyor.

RUSYA VE REJİM BİRLEŞTİ

Muhaliflerin birleşerek başlattıkları operasyonlardan rahatsızlık duyan Rusya ise, Esed'e bağlı hava birlikleri ile ortaklaşa yürüttüğü bombardımana hız verdi. Muhaliflerin 'Büyük Halep Operasyonu' adını verdiği saldırılarda son 2 günde 65 rejim askerinin öldürüldüğü, 7 muhalif savaşçının da şehit olduğu açıklandı. 28 Şubat'ta ilan edilen ateşkes süreciyle devam eden göreceli sessizlik ise son saldırılarla birlikte resmen bozulmuş oldu. Bu arada Lazkiye'de Rusya'ya ait Himeymim Üssü önceki geceden buyana yeniden hareketlendi. Rus ve rejim uçakları çatışma bölgesine bir günde 200'den fazla hava saldırısı düzenledi.

SON 5 AYA CEVAP

Fetih Ordusu bileşeni muhalif gruplar ve yerel direnişçilerin destek verdiği 'Büyük Halep Operasyonu', Rusya'nın Suriye'ye 31 Eylül'deki müdahalesi sonrası Esed rejiminin eline geçen bölgelerin yeniden kurtarılmasını amaçlıyor. Muhaliflerin taarruzuyla yeniden ele geçirilen Tel Eis gibi daha çok sayıda köy ve kasaba bulunuyor. Muhaliflere direnen dejim güçlerinin hedefi ise, Halep'in güneyindeki Hantuman cephesinden İdlip'te muhaliflerin denetimindeki Fua ve Keferya köylerine kadar ulaşmak.

HABERE YORUM KAT