1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçilerin Halep Operasyonu Sürüyor
Direnişçilerin Halep Operasyonu Sürüyor

Direnişçilerin Halep Operasyonu Sürüyor

Suriye'nin kuzeyindeki Halep vilayetini ele geçirmek için operasyon başlatan direnişçiler, rejim güçleriyle 6 noktada çatışmaya devam ediyor.

A+A-

Suriye'nin kuzeyindeki Halep vilayetini ele geçirmek için 20 bin kişilik güçle operasyon başlatan direnişçiler, rejim güçleriyle 6 noktada çatışmaya devam ediyor. IŞİD'in vilayet merkezindeki operasyonu sabote etme ihtimaline karşı kuzeyde 2 bin 500 kişilik direniş gücü konuşlanmış durumda. 

Halep vilayetinde merkezin büyük bölümünü kontrol eden rejim güçleri, kuzeyde ve batıda direnişçilerle, doğu ve güneydoğuda IŞİD ile çevrili. Rejimin etkili olduğu hilal şeklindeki alanın ucunda yer alan Şeyh Maksut bölgesinde ise PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD güçleri hakim.

Merkezin tamamını ele geçirmek için aylardır büyük bir operasyon hazırlığı yapan direnişçiler dün gece yaklaşık 20 bin kişilik güçle harekete geçmişlerdi.

Direnişçiler, halen Halep şehir merkezinin kuzeyindeki Leyramun, Eşrefiye, Cemiyetu'z Zehra, Halidiye ve Raşidin bölgelerinde rejim güçleriyle şiddetli çatışmalar içindeler.

Cemiyetu'z Zehra'daki operasyon "Ensar el-Şeria" adı altında Birinci Alay, Nusra Cephesi ve Ahrar-uş Şam tarafından gerçekleştiriliyor.  

Leyramun, Eşrefiye, Halidiye ve Raşidin'deki "Halep'in Fethi" adı verilen operasyonlara ise Şam Cephesi, Nureddin el-Zenki, Liva Sukur el-Cebel ve Liva Hurriye el-İslamiye birlikleri katılıyor.  

Rejim güçlerinin karargah, topçu ve hava savunma birliklerinin bulunduğu bu bölgeler, kentin tamamını ele geçirmeyi amaçlayan muhalifler için öncelik taşıyor. 

Söz konusu bölgeler yüksek binaların yer aldığı yerleşim birimleri olmaları nedeniyle de rejimin hava saldırına karşı direnişçilerin daha iyi korunabilmesini sağlıyor. 

Direniş güçleriin komutanlarından Raid Yasir Abdurrahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün gece yoğun çatışmaların ardından hava istihbarat binalarının yakınlarındaki Cemiyetu'z Zehra Mahallesi'nde stratejik öneme sahip su depoları ve çevresinde birçok askeri kontrol noktasını ele geçirdiklerini söylemişti.

IŞİD'e karşı önlem alındı

Direnişçiler ayrıca, IŞİD'E karşı önlem olarak İdlib'ten yaklaşık 2 bin 500 kişilik gücü, Halep'in kuzeyinde bekletiyor.

Operasyonu yürüten direniş komutanları, IŞİD kuzeyde saldırı düzenleyerek merkezdeki operasyonu zayıf düşürmek istese dahi, durumdan çok olumsuz etkilenmeyecekleri düşüncesindeler. 

Mayıs ayının ilk yarısında direnişçiler Halep merkezindeki rejim güçlerine karşı geniş çaplı operasyon başlatmak üzere son hazırlıklarını yapıyordu. Ancak IŞİD'in kuzeyde saldırıya geçerek Türkiye sınırına doğru Azaz'de ilerlemesi, direnişçileri Halep'ten kuzeye birlik kaydırmak zorunda bırakmıştı. Bu da kent merkezindeki operasyonun akamete uğramasına sebep olmuştu.

AA

HABERE YORUM KAT