1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçilerden 'Rusya İle Görüşme' İddialarına Yalanlama
Direnişçilerden 'Rusya İle Görüşme' İddialarına Yalanlama

Direnişçilerden 'Rusya İle Görüşme' İddialarına Yalanlama

Dera'daki muhalif gruplar, çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının kapsamının genişletilmesi için Rusya'dan talepte bulundukları yönündeki haberleri yalanladı.

A+A-

Suriye'nin güneyinde yer alan Dera'daki muhalif gruplardan Yermuk Ordusu ve Ceyşu'l İslam, Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının kapsamının genişletilmesi için Rusya'dan talepte bulundukları yönündeki haberleri yalanladı.

Dera'da Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Güney Cephesi muhaliflerinden Yermuk Ordusu Siyasi Büro Başkanı Beşşar ez-Zubi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cephe komutanlarının Rusya ile anlaşmanın kapsamının genişletilmesi konusunda görüşme yapmadığını, bu konuda Müzakere Yüksek Komitesi'nin (MYK) söz sahibi olduğunu söyledi.

Zubi, güney cephesi komutanlarının MYK ile yaptığı işbirliğinin, sadece gerçekleşen ihlallerin tespitini içerdiğini, komitenin de bu belgeleri, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya iletilmek üzere BM heyetine sunduğunu kaydetti.

Rusya ile rejim güçlerinin ihlallerinin devam ettiği bir ortamda anlaşmanın uzun ömürlü olmayacağını belirten Zubi, Suriyeli muhaliflerin bu anlaşmayı, saldırıların durması, bazı kentlere uygulanan ablukanın kaldırılarak insani yardımların girişine izin verilmesi şartıyla kabul ettiğini kaydetti.

Muhalif gruplardan Ceyşu'l İslam'ın sözcüsü İslam Alluş ise yaptığı açıklamada, Şam'ın kuzeyindeki Kalamun bölgesine bağlı Er-Ruhaybe ilçesinde muhaliflerin anlaşmaya dahil olduğu yönündeki haberleri yalanlayarak, bu yöndeki bir kararın diğer muhalifler ve MYK ile istişare edildikten sonra alınabileceğini vurguladı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, Dera'daki 18 muhalif komutanın, anlaşmanın 9 yeni bölgeyi kapsayacak şekilde genişletilmesi yönünde kendilerinden talepte bulunduğu ifade edilmişti.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT