1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçilerden Halep ve Şam'da Esed'e Büyük Darbe
Direnişçilerden Halep ve Şam'da Esed'e Büyük Darbe

Direnişçilerden Halep ve Şam'da Esed'e Büyük Darbe

Esed rejimine karşı savaşan Mücahiddin Tugayının, Halep'te, yerli yapımı Grad füzeleriyle saldırdığı Askeri Akademinin büyük bir bölümünün denetimini sağladığı bildirildi.

A+A-

Mücahiddin Tugayı basın sorumlusu Ahmed Hasan, Mücahiddin Tugayı ile diğer direniş güçlerinin ortaklaşa olarak rejim güçlerinin kontrolünde olan Halep'in Dahiyet el Esed bölgesinde yer alan Askeri Akademiye yerli yapımı Grad füzeleriyle saldırarak büyük bir bölümünün denetimini sağladığını söyledi.   

Direniş güçlerinin ortak amacının Esed güçlerinin elinde olan kentin batı kesimlerinin de denetimini sağlamak olduğunu ifade eden Hasan, Mücahiddin Tugayının akademide Şam yönetimine bağlı güçlerin kullandığı binalara Grad füzeleriyle saldırarak binalara büyük hasar verdi. Direnişçiler Akademinin büyük bir bölümünü sağlayarak yeni Halep'e doğru ilerleme kaydetti.

Bölgede Esed güçleri ile direnişçiler arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor" dedi. Direnişçiler bölgede Esed güçlerine mutfak tüpünden bozma ve "cehennem" adı verdikleri havan toplarıyla da saldırdığına değinen Hasan, söz konusu tugayın "Tow ve Concorde" füzeleriyle Esed güçlerinin tanklarına saldırdığını belirterek, "hükumet güçlerinin karargah ve toplama merkezi olarak kullandığı Hamidiye stadyumuna da muhalifler, ağır silahlarla saldırdı"  diye anlattı. 

Esed güçlerine karşı savaşan direnişçilerin rejim güçlerinin bulunduğu yerleri vurmasından siyah dumanların yükseldiğini kaydeden Hasan, kentin batısındaki rejim güçlerine karşı düzenlenen operasyonlara direnişçiler 'Cebel el Zaviye Kartları Birliğinin' de destek verdiğini vurguladı.

"Şam'ın Cobar bölgesinde rejime büyük darbe"

Öte yandan Şam'daki yerel medya aktivistlerinden Yusuf Bustani'de, Direnişçilerin Şam'ın doğu kesimlerinde yer alan Cobar bölgesinde Esed güçlerinin karargah olarak kullandığı binalara havan toplarıyla saldırmasında çok sayıda rejim askerinin öldüğünü ve 3 tankında imha ettiğini söyledi.

Bölgede direnişçiler ile Esed güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını işaret eden Bustani, Direnişçiler, Cobar'da rejim güçlerinin karargah olarak kullandığı üç binanın denetimini sağladı. Bölgede çıkan çatışmada onlarca Esed askeri öldü" dedi.

"Direnişçiler, Şam'ın Cobar bölgesinde Esed'e büyük darbe vurdu. Rejim güçleri korkudan Cobar bataklığına saplanmak istemediğinden dolayı, kara operasyonu yerine hava operasyonları düzenliyor" diyen Bustani, Şam yönetimine bağlı güçlerinin üç yıldan bu yana Cobar bölgesini almak istediğini ve rejimin tüm saldırılarının direnişçilerle geri püskürtüldüğünü dile getirdi.

Binalardan açtıkları dileklerle rejim güçlerine ateş açarak büyük zayitalar verdirdiğini anlatan Bustani, "Cobarda keskin nişancılarımız evlerin deliklerinde ve kazdıkları tünellerde rejim güçlerine ateş açarak öldürüyor" dedi.

HABERE YORUM KAT