1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçiler ve Halep'in Özgürlüğü
Direnişçiler ve Halep'in Özgürlüğü

Direnişçiler ve Halep'in Özgürlüğü

Suriyeli direnişçilerin İdlib'i rejimden geri almasının ardından, rejimin kuşatması altındaki Halep'te 20 farklı grup yaklaşık 10 bin kişiyle Esed güçlerine karşı büyük bir operasyon başlatılacağını ilan etti.

A+A-

Yılmaz Bilgen/ Al Jazeere

Suriye’de farklı cephelerde direnişçilerin ilerleyişi sürerken, dikkatler tekrar son 1,5 yılda Esed güçleri tarafından tamamen kuşatılma tehlikesi ile gündeme gelen Halep'e çevrildi. 

Rejimin merkezdeki direnişçileri uzun süredir kuşatma altında tuttuğu Halep'te 20 grubun ortak girişimiyle oluşturulan operasyon odasından Halep operasyonuna hazırlık yapıldığına dair açıklama geldi.

Aralarında Ahraru Şam, Ceyşul İslam ve Nusra Cephesi gibi Suriye'nin en büyük gruplarının da yer aldığı ortak operasyon odasının en büyük hedefinin kısa süre içerisinde Halep'in tamamen rejim güçlerinden arındırılması olduğu açıklandı.

Direniş grupları tarafından oluşturulan ortak operasyon odası askeri sorumluluğuna getirilen Albay Yasir Abdurrahim, 'Birinci önceliğimiz hiç zaman kaybetmeden Halep'in tamamen özgürleştirilmesidir' dedi.

‘Sivil kayıp olmaması için her türlü tedbiri alıyoruz’

Direnişçi oluşumun askeri sorumlusu Yasir Abdurrahim, yürütülecek operasyon kapsamında sivil can kaybını sıfıra indirmek için azami çaba sarf edeceklerini, sivillerin bu savaşta yeterince bedel ödediğini, bundan sonra hiçbir sivilin ölmemesi gerektiğini ifade etti.

‘Teslim olun çağrısı yapıldı’

Albay Yasir Abdurrahim rejim saflarında savaşan askerlere yönelik yaptığı çağrıda ise şu ifadelere yer verdi:

"Halep merkezine yönelik gerçekleştireceğimiz operasyon öncesi rejim saflarında savaşan asker ve subayların silahlarını bırakarak teslim olmasını istiyoruz. Saldırı öncesi teslim olanlar Şer-i mahkemelerde adil bir biçimde yargılanacaklar. Saldırı sonrası ele geçirdiğimiz asker ve subaylar ise vatana ihanetten yargı önüne çıkarılacak."

‘Operasyona 20 grup ve 10 bin civarında asker katılacak’

Halep merkezin ele geçirilmesi için yapılacak operasyona 20 grup ve 10 bin civarında askerin iştirak edeceği duyuruldu.

Harekâta katılma bildirisini imzalayan gruplar şunlar:

Hareketi Nurettin Zengi, Ceyşul Mücahidin, Hareket Beyarik el İslam, Liva Sultan Murat, Ebu Amara Tugayı, 101. Tümen, Ceyşul Sünne, 16.Tümen, Liva el Fetih, Liva el Hak, Liva Sukur el Cebel, El Furkan Tugayı, Fursan el Hak, 13. Tümen, Ceyşul İslam, Keteib Suvvar eş Şam, Ensarul Hilafe, Feylak eş Şam, Ahraru Şam, Cephe Şamia.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum