1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçiler Savaş Uçağı Düşürdü
Direnişçiler Savaş Uçağı Düşürdü

Direnişçiler Savaş Uçağı Düşürdü

Suriye İnsan Hakları Örgütü(SNHR), Esed güçlerinin çeşitli kentlerde düzenlediği saldırılarda 54 kişinin yaşamını kaybettiğini bildirdi.

A+A-

SNHR, Esed güçlerinin sabahtan bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda Halep'te 36, Şam'ın banliyölerinde 12, Dera kentinde 4, Kuneytra ve Humus'ta birer olmak üzere toplam 54 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Suriye Genel Devrim Konseyi(SRGC), Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin Halep'te Esed Akademisi'nin yakında ve Hama'nın Cenane köyü civarında birer MIG savaş uçağını düşürdüğünü bildirdi.

Savaş uçaklarının Halep'in Mesakin Hananu bölgesine ''varil ve misket bombaları'' ile saldırdığını belirten SRGC, saldırıda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını ifade etti.

SGR, bombardımanda yıkılan evlerin enkazından iş makineleri yardımıyla hala ölü ve yaralı çıkartıldığını kaydetti.

Şam'da Çember Daralıyor

Esed güçlerine bağlı savaş uçaklarının başkent Şam'ın Doğu Guta, Haresta ve Cobar bölgelerini bombaladığını vurgulayan SRGC, kentin Yebrud, Yelda, Hamuriye, Arbin Dareya ve Mudamiye bölgelerinin de roket ve havan topu saldırısına maruz kaldığını dile getirdi.

Şam'ın Abbasiyin Meydanı yakınlarında ÖSO birlikleri ile Esed güçleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığını da duyuran SRGC, ÖSO'nun hergün kent merkezine doğru ilerleme kaydettiğini bildirdi.

Başkentin Kalamun bölgesindeki 155. Tugay'dan ülkenin kuzeyine doğru Scud füzelerinin fırlatıldığını aktaran SRCG, kentin Dareya, Haresta ve Yermuk bölgesinde iki ordu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığının altını çizdi.

 (AA)

HABERE YORUM KAT