1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçiler Şam'da Büyük Başarı Kazandı
Direnişçiler Şamda Büyük Başarı Kazandı

Direnişçiler Şam'da Büyük Başarı Kazandı

Özgür Suriye Ordusu, başkent Şam’ın 15 km doğusunda kalan bir helikopter üssünü ele geçirdiklerini açıkladı.

A+A-

Suriyeli direnişçiler, Beşşar Esad rejimine karşı önemli bir zafer elde etti. ÖSO, gece boyu süren çatışmanın ardından Şam’ın hemen dışındaki bir helikopter üssünü ele geçirdiklerini belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı örgütün verdiği bilgiye göre, dün Şam civarında yaşanan çatışmalarda 94 kişinin öldüğünü, bunlardan 16’sının Esed askeri, 31’inin ise ÖSO üyesi olduğu ifade edildi.

İngiltere merkezli örgütün verdiği bilgiye göre, Marj El-Sultan üssünün büyük bir kısmı ele geçirilirken, iki helikopter de yok edildi.

İnternete konan videoda, Marj El-Sultan üssünde ellerinde Ak-47’lerle gezen direnişçiler görülüyor. Videoda ayrıca, bir uçaksavar bataryasıyla bir helikopterin yanında duran ÖSO komutanı yer alıyor.

Direnişçilere bağlı olan Suriye Devrimi Genel Komisyonu ve Yerel Koordinasyon Komitesi, Şam civarında çatışmaların devam ettiğini ve bombardıman sesleri duyulduğunu belirtti.

Helikopterle düzenlenen saldırılarda Şam’ın kuzeydoğusunda kalan Zamalka kasabasının vurulduğu ifade edilirken, Harasta kentinde de ÖSO ve Esed askerlerinin çatıştığı belirtildi.

Direnişçiler, Şam civarında ele geçirilen bölgelerin artmasıyla radar sistemleri kurarak ordunun hareketlerini takip etmeye çalışıyor. Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Daraa eyaletinde muhaliflerin geçici olarak bir askeri üssü ele geçirdiğini belirtti.

Direnişçilerin Halep ve Rakka’ya ilerlemek için önemli rol oynayan geçiş noktalarına odaklandıkları ifade edildi. ÖSO bu amaçla Tişrin barajı civarında konuşlanan Esed güçlerine saldırı düzenlemeyi planlıyor.  

HABERE YORUM KAT

1 Yorum