Direnişçiler Keseb Kapısına Bayrak Çekti

21.03.2014 13:26
Direnişçiler Keseb Kapısına Bayrak Çekti
Suriyeli direnişçiler, Türkiye'nin Hatay'a bağlı Yayladağ Sınır Kapısı'nın karşısındaki Keseb kapısını rejim güçlerinden aldı. Türkmen köylerinin yakınındaki kapı ilk kez muhaliflerin kontrolüne geçti.

Suriyeli muhalifler, Türkiye'nin Hatay'a bağlı Yayladağ Sınır Kapısı'nın karşısındaki Keseb kapısını rejim güçlerinden aldı. Türkmen köylerinin yakınındaki kapı ilk kez muhaliflerin kontrolüne geçti. 

Al Jazeera kaynaklarına göre İslami Cephe ve Nusra Cephesi, bölgedeki Bayırbucak Türkmenleri'nden oluşan Türkmen tugaylarının da desteğiyle gece Acısuyu bölgesinden Lazkiye'ye bağlı Keseb kasabasına sızarak kapıyı ele geçirdi. Muhalifler sınıra kendi bayraklarını çekti.

Kaynaklar sınıra 2 kilometre uzaklıktaki Keseb kasabasının da yarısını ele geçirdiklerini ve kasabada çatışmaların sürdüğünü söyledi. 

Suriye'nin kuzey batısındaki bölgede Bayırbucak Türkmenleri'nin yaşadığı 80 Türkmen köyü bulunuyor. 

Alevilerin ağırlıkta olduğu batı şeridinin en kuzeyindeki Keseb'de yoğun bir Ermeni nüfusu da var. 

Muhalifler daha önce Ocak 2013'te de Keseb'i ele geçirmeye çalışmış ancak rejim güçleri tarafından püskürtülmüştü. Suriye'nin sahil şeridinde 'taarruz' başlattıklarını açıklayan muhalifler Keseb'i ele geçirerek ilk kez Akdeniz'e de çıkış sağlamış oldu. 

Yayaladağ'da güvenlik önlemleri

Yayladağ Sınır Kapısı yakınlarındaki çatışmalar nedeniyle Türkiye tarafında güvenlik önlemleri arttırıldı, Yayladağı Gümrük Kapısı personeli geçici olarak güvenli bölgelere alındı.

Yayladağı Sınır Kapısı'na giden yolda önlem alan polis ekipleri, ambulans harici araçların geçişine izin vermiyor. 

Çatışma sesleri Yayladağ ilçesinden de duyuluyor. 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim