1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçiler Hama'da Esed Güçlerini Geri Püskürttü
Direnişçiler Hama'da Esed Güçlerini Geri Püskürttü

Direnişçiler Hama'da Esed Güçlerini Geri Püskürttü

Suriye'de Rus savaş uçakları ve Esed güçlerinin dün Hama'nın kuzeyinde başlattığı saldırı muhalifler tarafından geri püskürtüldü.

A+A-

Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) saha komutalarından Nizal ed-Dik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ÖSO'ya bağlı birliklerin, Esed güçlerinin Rus savaş uçakları şemsiyesiyle Hama'nın kuzeyinde Kafr Nabude, Kafr Zeyta ve Latamne'ye başlattığı operasyonları geri püskürttüğünü ve rejimin bölgede büyük zayiat verdiğini söyledi.

Muhaliflerin rejim güçlerini geri püskürtmesinin ardından bölgede şiddetini kaybeden çatışmaların yer yer devam ettiğini kaydeden Dik, ÖSO'ya bağlı birliklerin Hama'nın kuzeyindeki Ma'an beldesi yakınlarında Savan Tepesi ile Medecin mıntıkasının kontrolünü ele geçirdiğini ifade etti.

Fetih ordusuna bağlı birliklerin İdlib kırsalından bölgeye doğru hareket ettiğini belirten, Şam yönetimine bağlı güçlerin dün başlattığı operasyonda çok sayıda tank ve personel taşıyıcı imha ettiğini dile getirdi.

Suriye'nin batı kesimlerine sıkışan Esed rejimi, kuzeyde Halep'in merkeziyle kuzeybatı kıyılarındaki Lazkiye'den ülkenin güneybatısında Şam'a uzanan hattı kontrol ediyor. Doğuda ise Deyr'uz Zor ve Haseke vilayetlerinin yalnızca merkezlerinde tutunabilmiş durumda.

AA

HABERE YORUM KAT