1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçiler Halep'te IŞİD'e Karşı Operasyonlar Düzenliyor
Direnişçiler Halep'te IŞİD'e Karşı Operasyonlar Düzenliyor

Direnişçiler Halep'te IŞİD'e Karşı Operasyonlar Düzenliyor

Suriye’de Esed rejimi ve IŞİD’e karşı savaşan direnişçiler, Halep’in kuzeyinde 11 Mayıs’ta başlattıkları saldırılarda beş köyü ele geçirdi.

A+A-

Ocak 2014’te dirnişçilere savaş açan IŞİD başta Deir ez Zor ve Rakka olmak üzere birçok bölgede ilerleme kaydetmişti.

Halep'in kuzey kırsalında Mumbuc, Çobanbey, Al Bab, Aktarin, Turkmen Barih, Gandura, Cerablus gibi yerleşim birimlerinde kontrol sağlayan IŞİD Irak'ta süren savaş süresince Aynel Arap (Kobani) dışında çatışmalar düşük yoğunlukta sürdü.

Direnişçiler, Halep'in kuzeyinde bulunan Karamil köyünde 11 Mayıs'ta başlattıkları saldırılar sonucu 5 köyü ele geçirdi.

Al Jazeera Türk çatışmaların sürdüğü cepheye girdi.

Cephe Şamia tarafından başlatılan operasyonlara komuta eden Ebu Velid, IŞİD'e karşı geride kalan 1,5 yıl boyunca ilk ilerlemenin sağlandığını bununda kendilerine büyük moral sağladığını söyledi.

Ebu Velid, Aljazeera Türk'e cephede yaptığı açıklamada “Halkımız bu harici grubdan çok çekti. IŞİD şu an en zayıf dönemini yaşıyor. Bizim hedefimiz önce Al Bab, Çobanbey, Aktarin, Mumbuc gibi daha önceden özelleştirilmiş ve IŞİD'in işgalinde olan noktaları ele geçirmek” dedi

“3 günde 5 köyü özgürleştirdik”

Şiddetli çatışmaların yaşandığı cephede kendilerine has taktiklerle önemli ilerleme kaydettiklerini söyleyen Ebu Velid 5 köyü IŞİD'ten geri aldıklarını söyledi.

Ebu Valid, “Karamil köyünden başlattığımız operasyon sonucu 5 köy de kontrolü sağladık. Bu köyler,  Hasacık, Şahba, Gul Suruç, Hassiye köyleri” dedi.

Bu operasyonlara "Tecemmu Ehli Şam" adı altında birleşen 7 tugay katılıyor.

“IŞİD buradan gidecek”

IŞİD'i 'İslam adı altında kendi halklarına zulmeden IŞİD'in zalim ve sapık bir fırka' olarak tanımlayan Ebu Velid "çok yakın bir zamanda topraklarımızı terk etmek zorunda kalacaklar" dedi.

IŞİD tarafından 1 ay önce düzenlenen canlı bomba eyleminde 19 yaşındaki oğlunu kaybettiğini ifade eden Ebu Velid 2013 yılında rejim tarafından öldürülen Liva Tevhid Komutanı Abdulkadir Salih'in amcasının oğlu.

“Halep saldırısında arkamızı sağlama almak istiyoruz”

Ebu Velid, Halep'in kurtarılması için yapılan hazırlıkların sürdüğünü ve bu büyük saldırı öncesi kuzeyden gelecek IŞİD tehdidini ortadan kaldırmak için de bu saldırının önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

1 Yorum