1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçiler Halep'te Bazı Yerleri Ele Geçirdi
Direnişçiler Halep'te Bazı Yerleri Ele Geçirdi

Direnişçiler Halep'te Bazı Yerleri Ele Geçirdi

Suriyeli direnişçiler, Halep'in güneyinde Ays ve Han Tuman beldesi çevresinde stratejik öneme sahip Tel el-Mahrukat, Halidiye, Habur ve Um Ruvel köyü ile tank birliklerinin kontrolünü sağladı.

A+A-

Suriye'de, Esed rejiminin dün Şam'ın Doğu Guta bölgesinde geçici ve kısmî “ateşkes” niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını ihlal ederek bir okul ve hastaneye saldırması üzerine, Halep'teki direnişçi guruplar da kentin güneyinde Ays ve Han Tuman beldesi çevresinde Esed güçlerinin bulunduğu yerlere saldırı düzenledi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, direnişçiler, Halep'in güneyinde Ays ve Han Tuman beldesi çevresinde stratejik öneme sahip Tel el-Mahrukat, Halidiye, Habur ve Um Ruvel köyü ile tank birliklerinin kontrolünü sağladı.

“Rejime Büyük Zayiat Verdirdik”

Direnişçi grupların saha komutanlarından Ebu Ubeyde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep'in güneyinde rejime ait güçlerin bulunduğu yerleri topçu atışlarıyla vurduklarını belirtti.

Ebu Ubeyde, “Vurduğumuz bölgeden yoğun dumanlar yükseliyordu. Rejime büyük zayiat verdirdik. Esed'in yaptıkları hiçbir zaman yanına kalmayacaktır. Ne yaptıysa misliyle karşılık vermeye hazırız. Onların anladığı şey, sadece masum insanları katletmektir.” dedi.

Esed rejimine bağlı güçler, kısmî ve geçici “ateşkes” niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını ihlal ederek başta Şam ve Halep olmak üzere ülke genelinde direnişçilerin kontrolündeki bölgelere ağır silahlarla saldırıyor.

Muhalifler Halep'in Kuzeyinde İki Köyü IŞİD'den Aldı

Suriye'de direnişçilerin Halep'in kuzeyinde oluşturulması öngörülen “güvenli bölge”de bulunan iki köyü IŞİD'in elinden aldığı bildirildi.

Yerel kaynaklar, Sultan Murat ile Mutasın Tugayı adı verilen direnişçi grupların, Halep'in kuzeyinde Azez-Carablus Mari hattında oluşturulması öngörülen “güvenli bölge”de yer alan Tel Batal ve Ahmediye köylerini IŞİD'den aldığını belirtti.

“IŞİD, Halkı Canlı Kalkan Olarak Kullandı”

Öte yandan bölgedeki çatışmaları takip eden yerel medya aktivisti Nasır Ebu Mahmud da IŞİD'in Ahmediye köyünde halkı direnişçilere karşı canlı kalkan olarak kullandığını söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT