1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçiler Baas Rejiminin Halep'le Bağlantısını Kesti
Direnişçiler Baas Rejiminin Haleple Bağlantısını Kesti

Direnişçiler Baas Rejiminin Halep'le Bağlantısını Kesti

Suriyeli direnişçiler Hanasır beldesinin kontrolünü ele geçirerek Baas rejiminin Halep'le bağlantısını keserken; Halep merkezi hapishanesi çevresinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

A+A-

Suriye'de, Esed güçlerinin ülke genelinde ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 42 Suriyelinin şehit olduğu bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), rejim güçlerinin hava ve karadan ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılarda Halep'te 14, Şam'ın banliyölerinde 10, Humus'ta 6, Dera kentinde 5, İdlib'de 4, Deyru'z Zor'da 2 ve Lazkiye'de 1 olmak üzere 42 kişinin şehit olduğunu kaydetti.

Şehit olanlar arasında 8 çocuk ile 7 kadının bulunduğunu aktaran SRGC, birçok kentte Suriye ordusu ile direnişçiler arasında çatışmaların yaşandığını belirtti.

Bu arada, Halep merkezi hapishanesi çevresinde direnişçiler ile Esed güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını ifade eden Suriye Genel Devrim Konseyi Halep sorumlusu Yasir Ahmet, direnişçilerin cezaevinin ana kapısına havan topuyla saldırarak hasar verdiğine değindi.

Cezaevinde 4 binden fazla esirin bulunduğunu kaydeden Ahmet, direnişçilerin birçok bölgede önemli ilerlemeler kaydettiğini dile getirdi.

Direnişçilerin Halep'in Hanasır beldesinin denetimini tümüyle sağladığını ve Halep'e güneyden gelecek yardım yollarını kestiğini hatırlatan Ahmet, "Muhalifler Halep kentinin güney kesimlerine inerek birçok belde ve köyü ele geçirdi. Halep'teki rejim güçlerine gelecek tüm yardım yolları direnişçiler tarafından kesildi" dedi.

Hanasır beldesinde direnişçiler ile Baas ordusu arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini bildiren Ahmet, "Ortak muhalif tugayları, Hama ve Humus çevresinde de pek çok köy ve beldenin denetimini ele geçirdi" diye konuştu.

Şam'ın birçok banliyösünün de saldırılara maruz kaldığı ve Kasyon Dağı'ndan kentin farklı bölgelerine açılan topçu ateşi sonucunda çok sayıda yerleşim birimi ile camilerin hasar gördüğü ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum