1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Direniş İle İşgal Arasında Sessiz Bir Savaş Var
Direniş İle İşgal Arasında Sessiz Bir Savaş Var

Direniş İle İşgal Arasında Sessiz Bir Savaş Var

İsrail konusunda uzman iki kişi, Gazze’deki Filistin direnişi ile İşgalci İsrail arasındaki savaşın sessiz savaş şeklinde çeşitli teknik araçlarla hala devam ettiğini ve muhtemel bir meydan savaşına hazırlık yapıldığını vurguladı.

A+A-

İsrail konusunda uzman iki kişi, Gazze’deki Filistin direnişi ile İşgalci İsrail arasındaki savaşın sessiz savaş şeklinde çeşitli teknik araçlarla hala devam ettiğini ve muhtemel bir meydan savaşına hazırlık yapıldığını vurguladı.

İsrailli el-Masdar sitesinin aktardığı habere göre geçtiğimiz haziranda işgal, orduda siber savaştan sorumlu olacak yeni bir kısım kurulması kararı aldı. Geçtiğimiz Pazar günü de savaşta askere üstünlük sağlaması için her İsrail askerine İpad verilmesi kararlaştırıldı. Birimin sözcüsü Oron Minha şöyle dedi: Son savaş, internet yoluyla savaştaki dönüşüm noktasıydı. Bizler, önemli anlarda bilgileri ulaştırmayı başardık.

İsrail konusunda uzman Adnan Ebu Amir, Gazze’deki Filistin direnişi ile işgal arasında meydan savaşının bitmesinin, kulisler arkasında devam eden gerek istihbarat, gerekse de bilgi savaşı şeklinde süren sessiz savaşı sona erdirmediğini söyledi ve bu savaş ile iki tarafta da muhtemel askeri savaşlar olacağı kanaati arasında doğrudan bir ilişki olduğuna dikkat çekti.

El-Arabi 21’e konuşan Ebu Amir şöyle devam etti: Direniş ve işgal, kendi açısından bu şekildeki bir yüzleşmeye istihbarat veritabanı hazırlamak suretiyle hazırlanmaya çalışıyor. Bu, her ikisine de muhtemel bir yüzleşmede özel hedef bankası hazırlamaya yardımcı olacaktır.

Direnişin imkanları

Ebu Amir, bu asrın şahit olduğu teknik gelişmeyle birlikte Filistin direnişinin teknik araçlarını geliştirmeye çalıştığının ortaya çıktığını belirtti. Ebu Amir şöyle dedi: “Böylece gelişmiş teknik bir altyapıya sahip oldu. Bunun elektronik korsanlarla (hacker) ile ilgisi var. İşgal de bunun farkında. Elektronik alan, savaşın ilave cephesi. Her iki taraf da ince bir şekilde bilgilere ulaştırabilecek veya bazen zarar verebilen elektronik saldırılar yapmasını sağlayacak ellerindeki gücün ışığı altında hesaplarını yapıyor.”

Ebu Amir, İşgalin bu şekildeki bir yüzleşmeye “veri bankası hazırlama ve güncelleme, direnişin teknik gücünü ortadan kaldırma, gelecek hedeflerin bankasını oluşturma, direnişin elinde ne kadar teknik güç bulunduğunu öğrenme”yi kapsayan hazırlandığına dikkat çekti.

Ebu Amir şöyle dedi: Son aylar ve haftalar, İsrail Hükümeti Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun siber savaşın (teknik savaş) diğer askeri cephelerden aşağı kalmayan bir savaş cephesi olduğunu vurgulamasına şahit oldu. İsrail Hükümeti Başbakanı Benyamin Netanyahu, geçen Salı Yossi Cohen’i İsrail istihbarat servisi MOSSAD’ın başkanı olarak atadığında “Siber ve internetle alakalı bir savaşımız var.” dedi.

İsrail’in başarısızlığı

Diğer taraftan İsrail uzmanı Ömer Caara, Netanyahu’un Hamas’ı birinci düşman olarak gördüğünü, elektronik (siber) savaşa çok önem verdiğini ve bunu da bu savaşa hazırlanmak üzerine sürekli konuşmalarında dile getirdiğini belirtti.

Caara, direniş ile işgal arasında savaşın hala devam ettiğini belirterek şöyle dedi: Bunu, İsrail medyasının Hamas’ın siyasi büro başkan yardımcısı İsmail Heniyye’nin Uluslararası 8. Filistin ile Dayanışma Forumunda yaptığı konuşmasında “İntifada, İsrail işgaline karşı kılıfındakileri çıkarmadı.” sözüne önem vermesinden delil getirmiyorum.”

Caara, İşgalin Gazze’deki direnişe diz çöktürmeyeceğinin ve Gazze’de yerin altını kendine merkez yapan bir direnişe karşı zafer kazanamayacağının farkında olduğunun altını çizdi ve ekledi: İşgal, Gazze’deki direniş hakkında bilgilere sahip değil. Bunun delili de işgalin hızlı başarısızlığı ve güvenlik birimlerinin son savaş sırasında Filistin direnişinin elindeki esir İsrail askerlerinin ve ondan önce esir asker Gilat Şalit’in yerlerini bilememesi. Bu yüzden İşgal, direnişin Gazze’deki işbirlikçiler gerçeğiyle savaşma başarısının gölgesinde ister uçan balonlar ya da modern teknolojilere sahip insansız uçaklar vasıtasıyla çeşitli teknik yollarla bilgi elde etmeye çalışmaya başladı.

Kaynak: Arap 21 (Çeviri: Palestine Scene)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum