1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Direniş ABD'nin Afganistan Planlarını Bozdu
Direniş ABDnin Afganistan Planlarını Bozdu

Direniş ABD'nin Afganistan Planlarını Bozdu

ABD, 2014'teki çekilmeyi bir yıl öne aldı. Pentagon ise, Afgan askerlerini eğitme projesini yeniden gözden geçiriyor

A+A-

Afgan güvenlik görevlisi Mahmud'un geçen yıl Kunar'da iki Amerikan askerini öldürmesi, Obama'nın Afganistan planını alt üst etti. Olaydan sosnra şok yaşayan ABD, 2014'teki çekilmeyi bir yıl öne aldı. Pentagon ise, Afgan askerlerini eğitme projesini yeniden gözden geçiriyor

ABD'nin Afganistan savaşını kazanamayacağını tam olarak 2012'nin 11 Mayıs'ında anladığı ileri sürülüyor. O gün ülkenin kuzeydoğusundaki Kunar eyletinde üslenen Amerikan birlikleri, bölgede teftiş eğitimi yaparken Gaziabad'daki Afgan güvenlik güçlerinin karargahını da ziyaret etti.

O sırada çevre güvenliğini sağlayan askerler arasında bulunan 22 yaşındaki Helmandlı Mahmud, nöbet tuttuğu noktaya yaklaşan Amerikan askerlerinin üzerine şarjörünü boşalttı. Altı askerden ikisi ölürken dördü de yaralandı.

Saldırıyı, Taliban baskını sanan askerlerin paniğe kapılmasından yararlanan Mahmud, öldürdüğü bir askerin silahını alarak daha önceden planladığı gibi Taliban konrolündeki bölgeye kaçtı.

ÖLDÜRDÜM! ÇÜNKÜ...

Taliban tarafından boynuna çiçek demetleri takılarak kahramanlar gibi karşılanan Mahmud, daha sonra yayımladığı videoda, 'Öldürdüm! Çünkü onlar benim ülkemi işgal etti. Öldürdüm! Çünkü onlar benim ülkemde masum sivil insanları öldürüyorlardı. Öldürdüm! Çünkü onlar kafir. Müslüman toprağında silahlı dolaşıyorlardı' diye konuştu.

Bir Afgan askerinin eğitim teftişi sırasında Amerikan askerlerini öldürmesinin Washington'u şoke ettiğini belirten New York Times gazetesi, bir hafta önce de Kabilde bir kadın Afgan polisinin Amerikalı bir kontraktörüne saldırdığını hatırlatarak, 'İçeriden gelen bu saldırılar, ABD'nin ne yapsa da Afganistan'da tutunamayacağını göstermesi açısından önemli' diye yazdı. Gazeteye konuşan Amerikalı subaylardan Joseph Hissong da, 'Bu saldırılar bütün oyun planını kökten değiştirdi' dedi.

KUNAR'DAN ÇEKİLDİLER

Yine New York Times'da Matthew Rosenberg imzasıyla yayımlanan bir analizde ise Mahmud'un şoke edici saldırısından sonra ABD Başkanı

Barack Obama'nın Afganistan stratejisini değiştirdiği ve çekilme takvimini 2014'ten 2013'e aldığı vurgulandı. Analizde,

ABD planlarında yapılan köklü bir değişikliğin de Washington'ın Taliban ile masaya oturmayı kabul etmesi gösteriliyor. Analizde ayrıca Amerikan askerlerinin Afganistan'da ilk olarak Mahmud'un eylem yaptığı Kunar eyaletinden geçen hafta sessiz sedasız ayrılmasına da dikkat çekildi.

Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum