1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dinlenme ile İlgili Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama
Dinlenme ile İlgili Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Dinlenme ile İlgili Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

İnternette yayınlanan ve devletin sırlarını ifşâ eden ses kaydıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı "Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik alçakça bir saldırı, bir casusluk faaliyeti" değerlendirmesinde bulundu.

A+A-

Perşembe günü internete düşen ses kaydında devletin üst düzey toplantılarının dinlenildiğinin ortaya çıkmasının ardından Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı.

Bakanlık, söz konusu toplantıyla ilgili, "Genel olarak Suriye’deki çatışmaların ülkemiz için yarattığı risk ve tehditlerin değerlendirilmesi, bu tehditler karşısında alınabilecek tedbirlerin görüşülmesi, bu bağlamda da,  Suriye içinde yer alan vatan toprağı Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yönelik tehditlerin ele alınması amacıyla,  ulusal güvenliğimizle ilgili konularda birinci derecede yetkili olan devlet görevlilerimizin katılımıyla gerçekleştirilen bir kriz yönetimi toplantısının ses kayıtlarının, bugün (27 Mart) internet üzerinden sosyal medya aracılığıyla bazı bölümleri tahrif edilerek yayınlandığı görülmüştür" açıklamasında bulundu. 

"Bazı unsurlarının tehdidi altındaki bir vatan toprağını gerektiğinde savunmak amacıyla' ilgili kurumlar arasında bir değerlendirme toplantısının doğal bir uygulama olduğu belirtilen açıklamada, "Sözkonusu  toplantıda, Türkiye’nin, herhangi bir saldırı karşısında Süleyman Şah Saygı Karakolu’nu savunma yönündeki iradesinin tam olduğu ve  Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun ve orada görevli personelimizin korunmasını ve emniyetini teminen, ihtiyaç duyulduğunda gereken adımların kararlılıkla atılacağı teyit edilmiştir." ifadelerine yer verildi. 

'Devletin ve milletin düşmanları'

Söz konusu dinlemenin ülkenin karşı karşıya olduğu siber ve elektronik saldırı tehlikesinin boyutunu gözler önüne serdiği belirtilen açıklamada, "Dışişleri Bakanı makamı gibi devletin en hassas güvenlik konularının ele alındığı bir mekanda gerçekleştirilen çok gizli mahiyetteki böyle  bir   toplantının  izlenerek görüşmelerin kamuoyuna servis edilmesi Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik alçakça bir saldırı, bir casusluk faaliyeti  ve son derece ağır bir suçtur. Bunu yapan ihanet şebekeleri devletimizin ve milletimizin düşmanlarıdır." denildi.

Açıklama şu şekilde son buldu:

"Devletimizin ve milletimizin  güvenliğine yönelik bu saldırının faillerinin en kısa zamanda tesbit edilerek  ortaya çıkartılmaları ve adalete teslim edilerek yasalar çerçevesinde hak ettikleri en ağır cezaya çarptırılmaları sağlanacak; Türkiye Cumhuriyetini hedef alan bu haince saldırı mutlaka akamete uğratılacaktır."

Başbakan: Bu alçaklıktır, namussuzluktur, adiliktir

Partisinin Diyarbakır mitinginde konuşan Başbakan Erdoğan Youtube'a konulan ses kaydıyla ilgili şöyle dedi:

"Bu Pensilvanya ihanet içinde. Bugün Youtube’a yine bir şey düşürdüler. Ulusal güvenliğimizle ilgili. Suriye’de Süleymanşah Türbesi'yle ilgili görüşmeyi Youtube’a düşürdüler. Bu alçaklıktır, namussuzluktur, adiliktir. Bunların inine gireceğiz. Bu kadar önemli bir görüşmeyi ortam dinlemesi yaparak sen kime servis yapıyorsun? Bunların dershanelerinde okuyan çocuklarınız varsa alın. Biz size hafta sonlarında ücretsiz takviye kursu vereceğiz. Bunlara söğüş vermeyin, paranızı vermeyin. Bunların okullarından çocuklarınızı da alın. Bize okullarımız yeter." 

(Dışişleri Bakanlığı)

HABERE YORUM KAT