1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dinleme Skandalı Giderek Büyüyor
Dinleme Skandalı Giderek Büyüyor

Dinleme Skandalı Giderek Büyüyor

Amerikan telekulak skandalının boyutları giderek karmaşık hale geliyor.

A+A-

Amerika'nın ardından, İngiltere'nin de müttefiklerini dinlediği ortaya çıktı.

İngiliz hükümetine bağlı iletişim ve istihbarat kurumu GCHQ'nun Almanya'nın başkenti Berlin'de gizli dinleme istasyonuna sahip olduğu ve İngiltere'nin bu ülkede dinleme faaliyetlerini sürdürdüğü iddia edildi.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın eski çalışanı Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayandırılan haberde, GCHQ'nun Amerikan ortaklarıyla dünya genelindeki diplomatik temsilcilikleri aracılığıyla gizli bir dinleme istasyonu ağına sahip olduğu belirtildi.

İngiliz Independent gazetesinde yer alan haberde, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefonlarını dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından tepkileri hafifletmeye çalışan ABD'nin, Berlin Büyükelçiliği'nin çatısındaki dinleme istasyonunu kapattığı ifade edildi.

Ancak haberde, NSA belgeleri ve havadan çekilen fotoğrafların, İngiltere'nin, Alman Parlamentosu'nun ve Merkel'in ofisinin yanı başındaki istasyonda gizli dinleme faaliyetlerini yürüttüğüne işaret ettiği kaydedildi.

Gazete, "İngiltere'nin yakın bir Avrupa Birliği müttefikinde dinleme istasyonu olduğu iddiası, Almanya ve ABD arasında yaşanan krizin ardından Berlin-Londra ilişkilerini gerginleştirebilir" yorumunu yaptı.

TRT Haber

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT