1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dink’i Tehdit Eden MİT’çilere Ceza Yok
Dink’i Tehdit Eden MİT’çilere Ceza Yok

Dink’i Tehdit Eden MİT’çilere Ceza Yok

SAVCILIK 2007’de suikasta uğrayan Hrant Dink’i İstanbul Valiliği’ne çağrırıp Sabiha Gökçen haberi nedeniyle tehdit eden ekipteki iki MİT görevlisi Özer Yılmaz ve Handan Selçuk hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

A+A-

Suikaste kurban giden Agos’un Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i, “Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in yetimhaneden alınmış bir Ermeni olduğu” şeklindeki haber dolayısıyla tehdit eden MİT İzmir Daire Başkanı ve İrtica ile Eylem Planı davası sanığı Özel Yılmaz ile MİT görevlisi Handan Selçuk hakkında zamanaşımından “kovuşturmaya yer yoktur” kararı verildi. Dink ailesinin avukatları karara itiraz etti.

Takipsizliğe gerekçe zamanaşımı

Hrant Dink’i 2004 yılında İstanbul Valiliği’ne çağırarak “uyaran” MİT’çiler Özel Yılmaz ve Handan Selçuk hakkında, Dink ailesi avukatlarının başvurusu üzerine soruşturma başlatılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir yıldır yürütülen soruşturma sonunda “şüphelilerin üzerlerine atılı suçun görevi ihmal veya görevi kötüyle kullanma eylemlerini düzenleyen maddeleri ihlal eder nitelikte olduğu ancak zamanaşımı tarihi dolduğundan” kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. Karara itiraz eden Hrant Dink’in eşi Rakel, çocukları Delal, Arat ve Sera ile kardeşi Hosrof Dink’in dilekçesi, avukatları Fethiye Çetin ve Hasan Ürel aracılığıyla Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’ne iletildi.

Dilekçede, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, MİT görevlileri Özel ve Selçuk hakkında 29 Ekim 2011’de verdiği takipsizlik kararının bozulması istendi. Dilekçede, kanunlara göre Hrant Dink cinayetini engellemekle yükümlü olan bu MİT’çilerin görevlerini yerine getirmedikleri için TCK’nın 83. Maddesi’ne göre Hrant Dink cinayetinden sorumlu oldukları kaydedildi.

Yargılamanın kesilmesi hukukî değil

Dilekçede şu ifadeler yer aldı: “Şüphelilerin eylemleri açıktır. Yasadan kaynaklanan görevlerini yerine getirerek önlem almış olsalardı Hrant Dink’in öldürülmesine engel olacaklardı. Olmadılar. O halde eylemleri ihmal yoluyla insan öldürmedir. Kasten insan öldürme eylemini ihmali davranışla işlemişlerdir. Bu suçtan yargılanmaları gerekir. Kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilerek bu yargılamanın önünün kesilmesi hukukî değildir.”

TARAF 

HABERE YORUM KAT