1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Dink Cinayetini “Önceden Bilen” Jandarma Gözaltında
Dink Cinayetini “Önceden Bilen” Jandarma Gözaltında

Dink Cinayetini “Önceden Bilen” Jandarma Gözaltında

Hrant Dink’in öldürüleceği bilgisine “muhbir” aracılığıyla ulaştığı ancak bir işlem yapmadığı söylenen dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Müdürü Metin Yıldız gözaltına alındı.

A+A-

15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından Hrant Dink cinayetindeki Jandarma bağlantısı iddiaları çözülmeye başladı. Bu kapsamda soruşturmayı Ocak-Aralık 2015 tarihleri arasında yürüten savcı Gökalp Kökçü 15 Temmuz kalkışmasındaki atamalarla yeniden soruşturmanın başına getirildi.

Al Jazeera’de yer alan habere göre Savcı Kökçü, dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat Müdürü M. D'nin ardından Trabzon Jandarma İstihbarat Müdürü Metin Yıldız’ı da gözaltına aldırdı.

Yüzbaşı M. D. Gözaltında

Savcı Kökçü ilk olarak geçtiğimiz günlerde beş kişiyi gözaltına aldırmıştı.

Cinayetin işlendiği bölgede bulunan iki astsubay ile bir uzman çavuş gözaltına alındı. Bu kişilerin olay anında sürekli telefon ile görüştüğü kilit isim İstanbul Jandarma İstihbarat Müdürü M. D. de gözaltında.

Şu an yarbay olan M. D, darbe kalkışmasında Gülen örgütü ile hareket ettiği gerekçesiyle önce Ankara’da gözaltına alındı. Dink soruşturmasında şüpheli olduğu için dosyası İstanbul’a devredildi.

Soruşturmada bugün ikinci önemli gözaltı kararı verildi. Dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Müdürü Metin Yıldız da gözaltına alındı.

Öldürülecek Bilgisini Alan Ekibin Başında”

Dink’in öldürüleceği bilgisini azmettirici Yasin Hayal’in eniştesi Çoşkun İğci, Trabzon Jandarma görevlileri Uzman Çavuş V. Ş. ile Astsubay O. Ş. verdi.

İki astsubay Trabzon’da haklarında açılan görevi ihmal davasında ifade verdi. Bilgiyi aldıkları anda Yüzbaşı Metin Yıldız ve İl Jandarma Müdürü Ali Öz ile paylaştıklarını ancak herhangi bir işlem yapılmadığını anlattılar. Hattâ cinayetin ardından Metin Yıldız’ın, “Çoşkun’u bulun ve size anlattığı bilgileri kimseye anlatmasın.” diye talimat verdiğini de belirttiler.

Dink cinayetinin işleneceğini önceden öğrendiği iddia edilen Jandarma Metin Yıldız ile birlikte bir polis memuru daha gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında 19 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Ancak bu şüpheliler henüz bulanamadı. Bu şüpheliler Trabzon’daki jandarma ve polis görevlileri.

HABERE YORUM KAT