1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dink Cinayetindeki Kayıp Akbank Görüntüsü "10 Kez Kopyalandı"
Dink Cinayetindeki Kayıp Akbank Görüntüsü "10 Kez Kopyalandı"

Dink Cinayetindeki Kayıp Akbank Görüntüsü "10 Kez Kopyalandı"

Dink cinayetine ışık tutabilecek “Akbank görüntüleri”nin banka şubesinden farklı zamanlarda 10 kez “kopyalanarak” alındığı ortaya çıktı.

A+A-

Al Jazeera’nin ulaştığı banka müdürü, gelen polislerin kendilerini “istihbarat, asayiş, terör büro” şeklinde tanıttıklarını söyledi.

Hrant Dink cinayetinin işlendiği günlerde olay mahallindeki Akbank şubesinin müdürü olan B. İ. görüntülerin bankadan “kopyalanmak suretiyle” alındığını, bu işlemin cinayeti izleyen günlerde sık sık tekrarlandığını, en sonunda polise görüntülerin orjinal hâlini de verdiğini söyledi.

Akbank güvenlik kamerasından alınan görüntüler, bundan tam 9 yıl önce işlenen Dink cinayetini aydınlatabilecek en önemli kanıtlardan biri.

Hrant Dink, saat 14.57’de vurulmuştu. Polis, bu sebeple cinayet saatinden önce bölgedeki hareketliliği incelemeye aldı. Akbank kamerası bu hareketliliği iyi gösterebilecek bir açıda kayıt yapıyordu.

Cinayet günü Hrant Dink, tetikçi Ogün Samast ve bazı jandarma görevlileri sokaktaki Akbank şubesinin ATM (para çekme makinası) kamerasına takıldı. Cinayet günü bankadan alınan görüntünün ise saat 10.00 ile 12.00 arasındaki bölümünün silinmiş olduğu belirlendi.

“10 Kez Kopyasını Verdim”

Bankanın o dönemdeki müdürü Al Jazeera ile yapılan telefon görüşmesinde, görüntülerin kopyasının kendisinden tam 10 kez alındığını belirtti. İsmi açıklanmayan banka müdürü, “ Ben sadece görüntüleri verdim. Birisi aldı, öteki aldı, öteki aldı. Herkes aldı benden. Tüm polisler geldi teker teker aldı benden.”dedi.

Görüntülerin bir bölümünün silindiğinin hatırlatılması üzerine banka müdürü, “Görüntülerin kaybolması… 10 tane polis şeyi varsa, hepsinde var görüntü.” diye konuştu.

“Son Gelen Polise Orjinal Tüm Görüntüleri Verdim”

Cinayet günü ve daha sonraki günlerde polislerin gelerek sürekli görüntü istemeleri üzerine son gelen polise “Görüntülerin kopyasını değil orjinali ile birlikte tamamını verdim.” dedi.

“Asayiş, Terör Ve İstihbarat Büro…”

Görüntüleri alan polislerin kendilerini “asayiş büro, terör büro ve istihbarat büro polisleri” olarak tanıttığını ifade etti.

Görüntüleri verirken sadece bir kez tutanak tuttuğunu ifade eden banka müdürü, tutanağın da eski soruşturma savcılığına verildiğini belirtti. Banka müdürünün sözünü ettiği tutanak kayıp. Dava dosyasında da soruşturma dosyasında da bu tutanak yok.Dolayısıyla görüntünün kopyasını alan personelin ismine de ulaşılamadı.

“Görüntüyü Alan Kişiyi Tanıyamayabilirim”

Soruşturma kaynakları banka müdürünün “Görüntüleri alan kişiyi yeniden görürsem tanırım.” dediğini belirttiler.

Banka müdürü Al Jazeera'ye konuşurken, olayın ardından uzun zaman geçtiğini bu nedenle de görüntüyü alan polisleri görse de tanıyamayabileceğini söylüyor.

Bu görevlinin tespit edilmesi hâlinde, görüntünün tamamına ulaşılabilme ihtimali üzerinde duruluyor. Ancak şu ana kadar banka müdürüyle yüzleştirilen veya müdüre fotoğrafları gösterilen herhangi bir polis ya da jandarma personeli olmadı.

Al Jazeera

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT