1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Diktatör Mübarek Nihayet İstifa Etti!
Diktatör Mübarek Nihayet İstifa Etti!

Diktatör Mübarek Nihayet İstifa Etti!

Bir Firavun devri daha sona erdi. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek istifa etti. Tahrir Meydanı'nda halk, sloganlar ve tekbirlerle kutlama yapıyor.

11 Şubat 2011 Cuma 18:07A+A-

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek istifa etti. Mübarek yetkilerini Askeri Yüksek Konsey'e devretti.

Mübarek'in Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman, Hüsnü Mübarek'in istifa ettiğini açıkladı.

Yerel bir hükümet yetkilisi, Kahire'den ayrılan Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in Kızıl Deniz'deki tatil beldesi Şarm eş-Şeyh'de olduğunu söylemişti.

Mısır devlet televizyonu, kısa bir süre sonra cumhurbaşkanlığı makamından önemli bir açıklama yapılacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in ailesiyle birlikte başkent Kahire'den ayrıldığının açıklanmasından kısa bir süre yayımlanan haberde, açıklamanın "önemli ve acil" olduğu ifade edildi.

Tahrir Meydanı'nda halk, sloganlar ve tekbirlerle kutlama yapıyor.

ÖMER SÜLEYMAN DA İSTİFA ETTİ

Mübarek'in yetkilerinin büyük kısmını devrettiği Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman da istifa etti. Böylelikle Mısır hükümet düştü.

Mübarek'in istifa ettiğini açıklayan Ömer Süleyman, TV'den yaptığı açıklamada, Mübarek'in, devleti yönetme konusunda, Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'ni "görevlendirdiğini" söyledi. 

Reuters'ın iddiasına göre, hükümetin düşmesiyle birlikte, ordu tarafından kurulan Yüksek Askeri Konsey'in başına Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Tantavi getirilecek. Halk, Mübarek ve Ömer Süleyman ile birlikte ordunun da yönetimi devralmasını istemiyordu.

HABERE YORUM KAT

13 Yorum