1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Diktatör Mübarek Köşeye Sıkıştı
Diktatör Mübarek Köşeye Sıkıştı

Diktatör Mübarek Köşeye Sıkıştı

Televizyonda konuşan Hüsnü Mübarek seçimlerde aday olmayacağını ve yeni hükümetin halkın istekleri doğrultusunda kurulacağını söyledi.

01 Şubat 2011 Salı 23:35A+A-

 Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Eylül'de yapılacak seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.

Mısır resmi televizyonunda konuşan diktatör Hüsnü Mübarek, yeni hükümetin halkın talepleri doğrultusunda kurulacağını söyledi. Meclisten seçim sürecini hızlandırmalarını istediğini belirten Mübarek, iktidara kimin geleceğine Mısır halkının karar vereceğini bildirdi. Mısır için çalıştığını söyleyen Hüsnü Mübarek, "Bu topraklarda öleceğim. Beni tarih yargılar." şeklinde konuştu.

Başkent Kahire'de bugün milyonlarca kişinin düzenlediği protesto gösterisinin ardından saat 23.00 sularında Devlet Televizyonu'nda bir konuşma yapan Hüsnü Mübarek, çok zor bir dönemde halkına seslendiğini, ülkenin zor bir dönemden geçtiğini belirtti. Yapılan eylemleri "Genç insanların barışçıl bir şekilde seslerini duyurup taleplerini dile getirdiği" şeklinde yorumlayan Mübarek, bu protestoların, siyasi güçler tarafından manipüle edildiğini iddia etti. Hemen yeni önceliklere ve görevlere sahip bir hükümetin kurulması için çalışmalara başladığını aktaran Mübarek konuşmasında özetle şunları söyledi; "İlgili taraflarla birlikte çalışması ve siyasi reformları yerine getirmesi için yeni bir devlet başkan yardımcısı atadım. Amacımız yasal hakların yerine getirilmesi ve istikrarın bir an önce sağlanması. Ben silahlı kuvvetlerde yetiştim. Ülkeme ne ihanet ederim ne de görevlerimi yerine getirmekten kaçınırım. Mevcut şartlardan bağımsız olarak bir sonraki seçimlerde aday olmayacağım. Hayatımı Mısır'a hizmetle tükettim. Ülkemin iyiliği için fedakarlık yapıyorum. Kalan son aylarımda iktidarın barışçıl bir şekilde el değiştirmesi için elimden geleni yapacağım.

Parlamento'nun devlet başkanlığına adaylık için gereken şartlara karar vermesini istiyorum. Bu tartışmalara bütün siyasi grupların katılması gerekiyor. Bu güvenlik felaketini yaratanların tutuklanacağı ve adaletin önüne çıkarılacağına yemin ederim. Bugün sizlere hitap eden Hüsnü Mübarek, Mısır'a, anavatanına hizmet verme şerefini yaşamış bir insandır. Mısır topraklarında öleceğim ve beni tarih yargılayacak."

HABERE YORUM KAT