1. HABERLER

  2. HABER

  3. Diktatör Esed'e Rusya Kalkanı
Diktatör Esede Rusya Kalkanı

Diktatör Esed'e Rusya Kalkanı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, BM'de bundan sonra da Suriye ile ilgili kararları veto edecekleri imasında bulundu.

10 Şubat 2012 Cuma 15:35A+A-

Ryabkov, Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, Batı ve önde gelen Arap ülkeleri tarafından BM'yi kullanarak Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'i devirme girişimlerini engelleyeceklerini söyledi.

Rusya'nın bu konudaki politikasından taviz vermeyeceğinin altını çizen Ryabkov, ''Eğer partnerlerimiz bunu anlamıyorlarsa, gerçeğe geri dönmeleri için daha güçlü anlamda çağrıları defalarca yineleyeceğiz'' dedi.

Bu arada, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksiy Puşkov, bugün Suriye ile ilgili oturumda yaptığı açıklamada, Rusya'nın demokrasi için bir başka operasyona karşı olduğunu ve Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'nde Esed'e kalkan olma kararını desteklediğini belirterek, ''Biz insani durumu kullanarak rejimlerin değiştirilmesine karşıyız'' dedi.

Aşırı milliyetçi Liberal Demokratik Parti milletvekili Maksim Rohmistrov da yaptığı konuşmada, ''Başka ülkelerin inisiyatifiyle rejim değişiklikleri yapılmasına izin vermemeliyiz. Rusya Ortadoğu'daki varlığını ve etkinliğini korumak zorundadır'' diye konuştu. TRT

 

HABERE YORUM KAT