1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. "Diktatör Defoluncaya Kadar Direniş"
Diktatör Defoluncaya Kadar Direniş

"Diktatör Defoluncaya Kadar Direniş"

Sokağa çıkma yasağına aldırmayan binlerce direnişçi başkent Kahire'nin Tahir Meydanı'nda Hüsnü Mübarek istifa edinceye kadar direnmekte kararlı.

06 Şubat 2011 Pazar 00:00A+A-

6 Şubat Pazar

20:40 - Müslüman Kardeşler, Mübarek'in devlet başkanlığı görevinden istifa etmesinin kendileri açısından olmazsa olmaz bir koşul olduğunu belirttiler: Bu talepler yerine gelmediği müddetçe görüşmelerden bir sonuç çıkmayacak.

"MÜBAREK'İN İSTİFA ETMESİ OLMAZSA OLMAZ KOŞULUMUZ"

El Cezire'ye konuşan İhvan'ın üst düzey yetkililerinden Abdülmanem Abdülfatuh, "Buna görüşme veya müzakere diyemeyiz. Müslüman Kardeşler, Mübarek'in istifasını demokratik bir sürecin hayata geçirilmesi için olmazsa olmaz bir koşul olarak görüyor" dedi.

Abdülfatuh, hükümetin ne tür reformlar yapma hazırlığı içerisinde olduğunu test ettiklerini söyledi. Temsilci şöyle konuştu: "Şu ana kadar bir ciddiyet göremedik. Temel bazı önlemleri almaktan acizler. Eğer isteklerinde samimilerse, parlamento dağıtılmalı ve derhal olağanüstü hale son veren bir başkanlık genelgesi yayınlanmalı."

Müslüman Kardeşler temsilcisi, anayasanın Mübarek'in partisi NPD'yi bir sonraki devlet başkanını seçmesine olanak tanıyan bazı maddelerine atıfta bulunarak bunların lağvedilmesini istedi. Abdülfatuh, Müslüman Kardeşler'in "güç peşinde olmadığını" da söylerken, devlet başkanlığı seçimlerinde aday göstermeyeceklerini söyledi.

20:30 - Hükümet yetkilileri İhvan-ı Müslimin ve diğer muhalefet gruplarıyla bir araya geldi. Görüşmelerde anayasa için komite kurulması kararı alındı. İhvan-ı Müslimin, Mübarek'in istifasını demokratik bir sürecin hayata geçirilmesi için olmazsa olmaz bir koşul olarak gördüğünün altını bir kez daha çizdi.

18:00 - Muhalefet sözcüleri, Mübarek'in gitmesi için Eylül'ü beklemeyeceklerini ve o gitmeden meydanları boşaltmayacaklarını bildirdiler.

'Mübarek direnişi test ediyor'

13:30 - Mısır'da Mübarek rejimine karşı başlayan halk isyanı 13. gününe girerken, hükümet gösterilerle felce uğrayan hayatı normale döndürmek istiyor.

Günlerdir kapalı kalan işyerlerinden bazıları bugün kepenklerini açtı, bankalar da yeniden hizmet vermeye başladı. Ülkede, istifaya yanaşmayan 82 yaşındaki Hüsnü Mübarek'in muhalif hareketin direnişini test ettiği yorumları yapılıyor.

Başkent Kahire'de ordu ise, güvenlik tedbirlerini artırmış durumda. Halk hareketinin kalbinin attığı Tahrir Meydanı ve çevresinde çok sayıda asker konuşlandırıldı.

Öte yandan, önümüzdeki haftayı "direniş haftası" ilan eden Mübarek karşıtlarından yumuşama sinyalleri geliyor. En büyük muhalif grup Müslüman Kardeşler'in, dün Mübarek'in Ulusal Demokratik Partisi yönetiminden altı kişinin istifası sonrasında hükümetle diyalog masasına oturacağı bildirildi. İstifa edenler arasında Hüsnü Mübarek'in oğlu Cemal de vardı.

Binlerce kişi ise, 30 yıldır iktidardaki Mübarek yönetimini devirene kadar Tahrir Meydanı'ndan ayrılmamakta kararlı görünüyor. (Eurunews)

 

Mısır'da İstifa Bilmecesi!

00:00 - Önce Hüsnü Mübarek'in iktidardaki Ulusal Demokrat Partisi'nden istifa ettiği açıklandı. Haber daha sonra geri çekildi.

Akşam saatlerinde sürpriz bir şekilde Hüsnü Mübarek ve kendisine yakın isimlerin, iktidardaki Ulusal Demokrat Partisi'nden istifa ettiği haberi geldi.

Mübarek ve yönetim kadrosunun, protestoculara karşı bir iyi niyet gösterisi amacıyla istifa ettiği bildirildi.

Ancak bir süre sonra yalanlama geldi.

Resmi TV kanalı daha sonra yaptığı yayında, istifa edenler arasında, Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek ve Genel Sekreter Safvat el Şerif'in de olduğunu ancak Mübarek'in istifa etmediğini duyurdu. Kanal, haberlerinde, Hüsnü Mübarek'i Genel Başkan olarak belirtmeye devam ediyor.

Mübarek'in genel başkanlıktan ayrıldığı haberini ilk veren El Arabiya televizyonu da haberini geri çekti. (TRT Haber)

5 Şubat Cumartesi

Mısır'da İsyan Ateşi Küçük Şehirlerde de Yanıyor

13:00 - Mısır'da Hüsnü Mübarek karşıtı gösteriler sadece Kahire ve büyük şehirlerde değil tüm ülkeye yayılıyor.

İsmailya, Port Said, Mansura, Damanhur, Kalyubia, El Ariş ve Aswan şehirlerinde de binlerce kişi sokaklarda 'Mübarek'e istifa çağrısı yaptı.

Görüntüler ise ülkenin kuzeyindeki Mahalla kentinden. Kent sokaklarında on bibi aşkın kişi protestolara katıldı.

Mısır endüstrisinin kalbinin attığı yer olan ve işçi kenti olarak bilinen Mahalla'da 2008 yılında 27 bin kişi Mübarek yönetimini protesto amacıyla genel greve gitmişti.

Kentte protestolar akşam ezanına kadar sürdü, göstericiler akşam namazlarını sokakta hep birlikte kıldı. (Euronews)

Mısır'da Direniş Sürüyor!

12:30 - Mısır İntifadası 12. gününe girerken direnişçiler, Mübarek istifa edinceye kadar direnmekte kararlı. Mübarek'in gündemi ise başka...

Sokağa çıkma yasağına aldırmayan binlerce direnişçi başkent Kahire'nin Tahir Meydanı'nda sabahladı. Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek istifa edinceye kadar direnmekte kararlı.

Güne Mübarek karşıtı sloganlarla başlayan direnişçilere, her geçen saat yeni kişiler katılıyor.

Eylül'de görevi bırakacağını ve tekrar aday olmayacağını söyleyen Devlet Başkanı Mübarek ise içerden ve dışardan gelen tüm çağrılara karşın henüz istifa sinyali vermedi.

11:00 - Gösteriler esnasında yaralanan El Ahram gazecilerinden Ahmed Mahmud bugün hayatını kaybetti. Bu arada El Cezire Mısır büro şefi ise bugün tutuklandı. 

Mısır-İsrail Boru Hattına Saldırı

10:00 - Mısır ile İsrail arasındaki gaz boru hattında patlama meydana geldi. Patlama sonrası çıkan yangın kontrol edilemiyor.

4 Şubat Cuma

Mısır'da gösterilerde şimdiye kadar toplam 5 bin kişi yaralandı

22:10 - El Cezire televizyonu Mısır Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, ülke genelinde yapılan gösterilerde şimdiye kadar 5 bin kişinin yaralandığını kaydetti.

El Cezire'nin Kahire Bürosu Saldırıya Uğradı

16:10 - Mısır yönetimi tarafından yayın yasağı getirilen Arap El Cezire kanalının Kahire'de bulunan bürosu saldırıya uğradı. Kanaldan yapılan açıklamada "eşkıya çetesinin" ofise saldırı gerçekleştirdiği, bazı eşya ve aletlere zarar verdiği ve yaktığı belirtildi.

Kanal, yapılan saldırının Mısır rejiminin destekçilerinin, ülkeden geniş bir yayın yapan EL Cezire'ye engel olmak amacını taşıdığını kaydetti. Kanal ayrıca Arapça olarak yayın yapan internet sitelerinin de olayların başladığı 25 Ocak'tan beri sürekli olarak hacker saldırısına uğradığını aktardı. (CİHAN)

17:30 - Şu ana kadar tarafsızlığını koruyan ordu, Mübarek yanlıları ve karşıtları arasında tampon oluşturmaya çalışıyor. Mısır askerlerinin Mübarek karşıtlarını, Mübarek yandaşlarına karşı koruyacak şekilde önlem alması dikkat çekiyor.

Mübarek yandaşlarının Çarşamba günü sokağa inmesi ve Tahrir Meydanı'na girmesi çatışmaları tetiklemişti. O günden bu yana 13 kişi öldü, bin 200 kişi de yaralandı. Gösterilerin başlamasından bu yana toplam ölü sayısı 300'ü geçti.

17:20 - Mübarek'in ilerleyen saatlerde istifasını açıklayıp açıklamayacağı sadece Mısır'da değil tüm dünyada merakla bekleniyor. Kalabalığın Mübarek'in sarayına yürüyebileceği bildiriliyor. Yüz binler "Mübarek İstifa" sloganları atıyor.

17:15 - Mısır yönetimi tarafından yayın yasağı getirilen El-Cezire kanalının Kahire'de bulunan bürosu saldırıya uğradı. Kanal, yapılan saldırının Mısır rejiminin destekçilerinin, ülkeden geniş bir yayın yapan El-Cezire'ye engel olmak amacını taşıdığını kaydetti. Kanal ayrıca Arapça olarak yayın yapan internet sitelerinin de olayların başladığı 25 Ocak'tan beri sürekli olarak hacker saldırısına uğradığını aktardı.

17:10 - Tahrir Meydanı'na gelen Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Tentavi, toplananlara ilk kez seslenerek, Mübarek'e atfen, 'Size seçimde aday olmayacağını söyledi' dedi.

HAMANEY: Mısır'da Olan İslami Uyanış Hareketidir!

17:00İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Ali Hamaney cuma hutbesinde Mısır'a değindi. Hamaney "Mısır'da olan İslami bir uyanış hareketidir. Mısırlılar İslam dini çevresinde birleşmeli" dedi. "Mısır'daki olaylar, ABD için telafisi mümkün olmayan bir yenilgidir" diyen Hamaney, "Siyonistler herkesten daha çok kaygılılar. Onlar, Mısır'ın yandaşlığını kaybederlerse nelerin olacağını biliyorlar" ifadesini kullandı. Mübarek'i "ABD ve İsrail'in hizmetindeki bir hain" olarak niteleyen Hamaney, Mübarek'in, Mısır halkını küçük düşürdüğünü vurguladı.

16:40 - Mısır'ın hava sahasının kapatılması üzerine THY Mısır'a yapılacak tüm seferlerin iptal edildiğini açıkladı.

 

GAZZE TÜNELLERİ TERSİNE HİZMETE BAŞLADI

16:29 - İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki tünellerin, Mısır'daki olaylar nedeniyle bu kez tersine hizmet vermeye başladığı, Sina Yarımadası'nda yaşayanların acil ihtiyaçları için Gazze'den mal gittiği belirtildi.

15:50 - İskenderiye'deki gösteriler sırasında eylemciler, sivil polis ya da istihbarat ajanı olduklarından şüphe ettikleri bazı kişileri aramak istedi. Bu kişilerle yaşanan arbede sonrasında bazı kişilerin üzerinden polis ya da istihbarat kimliği çıktı.

14:35 - Kifaye Hareketi, Mısır halkının başlattığı devrimin Mısır tarihinde dönüm noktası olacağını açıkladı.

14:00 - Türkiye'de başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok ilde Mısır intidasıyla dayanışma eylemleri yapıldı. Ayrıntıları Eylemler bölümüne hazırlıyoruz.

EZHER ŞEYHİ GÖSTERİCİLERE KATILDI

13:00 - El Ezher Rektörü Muhammed Rıfa Et-Tantavi yaptığı açıklamada görevinden istifa ederek göstericilere katıldığını açıkladı. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da Tahrir Meydanı'nda göstericilere katıldı.

13:00 - Tahrir Meydanında inlerce kişinin kıldığı namaz öncesinde verilen Cuma hutbesinde, gösterilerinin din ya da siyaset eksenli olmadığı ve tamamen halk hareketi olduğu vurgulandı. Hutbede rejim ve anayasa değişikliğinin yanı sıra tutukluların da serbest bırakılması istendi.

12:55 - Kahire'nin haricinde birçok Mısır şehrinde Cuma namazı sonrası protestolar yapılıyor. İskenderiye şehrindeki gösteriye 500 bini aşkın Mısırlı katıldı.

12:50 - Protestoların odağı haline gelen Tahrir Meydanı'nda Cuma namazının ardından "Mübarek derhal terk et' sloganları yükseliyor.

12:44 - Mısır'ın kuzeyindeki El Eriş kentinde Güvenlik Müsteşarlığı binasına füze atıldı. Görgü tanıkları, RPG füzesinin, Gazze Şeridi sınırı yakınındaki kentte bulunan binaya bir tanktan atıldığını öne sürdü.

12:00 - Tahrir Meydanına yakınlarında bulunan Mübarek taraftarları, muhaliflerin alanı doldurmasıyla birlikte geri çekildi.

11:58 - Muhalif gruplar, istifa etmesi için Mübarek'e, bu Cuma gününe kadar süre tanımışlardı. Muhalif gruplar, Mübarek istifa etmediği sürece yönetimle masaya da oturmayacakları konusunda ısrar ediyor.

11:30 - Mübarek karşıtları bugünü "Kurtuluş Günü" ilan etti. Yüzbinlerin Cuma namazından sonra başkanlık sarayına yürümesi bekleniyor.

11:00 - Dev gösteri öncesinde Mısır Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Tantavi ve kuvvet komutanları Tahrir Meydanı'na indi. Bugün, ordunun gösteriler sırasında nasıl bir tavır takınacağı belirsizliğini koruyor.

10:00 - Tahrir Meydanı dolmaya başladı. Mübarek karşıtları bugünü "Kurtuluş Günü" ilan etmişlerdi. Yüzbinlerin Cuma namazından sonra başkanlık sarayına yürümesi bekleniyor.

Öğle saatlerinde Mübarek aleyhtarı gösterilerin merkezi haline gelen Tahrir Meydanı'nda 2 milyonu aşkın kişinin toplanması planlanıyor.

00:40 - Diktatör Mübarek, Cuma günü eylemleri öncesi Amerikan ABC televizyonuna konuştu despot diktaların temel argümanı olan "istifa edersem Müslüman Kardeşler örgütünün iktidarı ele geçireceğinden" korktuğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT