1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dick Cheney İşkenceyi Savundu
Dick Cheney İşkenceyi Savundu

Dick Cheney İşkenceyi Savundu

Amerika Birleşik Devletleri eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD’nin Irak ve Afganistan’da gerçekleştirdiği işkenceyi bir kez daha savundu.

A+A-

Irak ve Afganistan işgallerinin mimarlarından olan Dick Cheney, Irak ve Afganistan’da suda boğma işkencesi olarak bilinen ‘waterboarding” metodunu savunarak, bunun Amerika’nın güvenliği için gerekliği olduğunu ileri sürdü.

Geçtiğimiz hafta Kanada’nın Vancouver kentinde “In My Time: A Personal and Political Memoir” isimli kitabının tanıtımı için gelen Cheney, Kanadalı savaş karşıtları ve milletvekilleri tarafından tepki gördü. Cheney’in savaş suçlusu olarak tutuklanmasını isteyen yüzlerce savaş karşıtı gösterici hükümete çağrıda bulunurken, Vancouever’ın bağlı olduğu Britisih Kolombiyası eyaletinden Milletvekili Don Davies de Cheney’in ülkeye girişinin yasaklanmasını ya da tutuklanmasını istemişti.

“TEKRAR İŞKENCE YAPARDIM”

Kitabının tanıtımı öncesinde Kanada basınına konuşan ve suda boğma ve diğer işkence taktiklerini savunan Cheney, kitabının tanıtımında da ABD’nin düşmanlarına karşı savaşması için bu yöntemlerin doğru olduğunu savundu.

Irak ve Afganistan işgallerinin mimarlarından olan Cheney’nin Müslüman tutuklulara karşı işkence yapılmasının emrini bizzat veren kişi olduğu ortaya çıkmıştı. Milyonlarca insanın öldürüldüğü Irak ve Afganistan’da binlerce kişi de Cheney’in verdiği emirlerle işkenceyle öldürülmüştü. İşkence emrini verdiğinin ortaya çıkmasının ardından Cheney, bunun gerekli olduğunu ve Amerikalıların hayatının güvence altına alınmasıyla ilgili olduğunu savunmuştu. (İbrahim Yılmaz / Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT