1. HABERLER

  2. HABER

  3. Devrimci Karargah'ta Şiddet Savunması
Devrimci Karargahta Şiddet Savunması

Devrimci Karargah'ta Şiddet Savunması

Devrimci Karargah Örgütü davasında tutuklu sanık Cemal Bozkurt 'Devrimci Karargah örgütünü silah kullanmaya iten tonlarca gerekçe vardır' dedi.

13 Nisan 2011 Çarşamba 15:57A+A-

Örgütün İstanbul sorumlusu olduğu ileri sürülen Bozkurt, devletle mücadele konusunda şiddeti savunarak "Zor savaştır ve silah kullanılması gereklidir" dedi.

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın da tutuklu sanıkları arasında bulunduğu Devrimci Karargah Örgütü davasının dünkü duruşmasında 'şiddet' ön plana çıktı. Sanıklarından Cemal Bozkurt, duruşma sırasında yaptığı savunmada şiddeti öven ifadeler kullandı. Bozkurt, "Devrimci Karargah örgütünü silah kullanmaya iten tonlarca gerekçe vardır. Acımasız bir gerçek ama yaşamı şiddet şekillendiriyor." diye konuştu.

 

ŞİDDET BAŞVURMAK ZORUNDAYIZ

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuklu sanıklar Özgür Dinçer, Cemal Bozkurt, Fatih Aydın, Necdet Öztürk, Ergin Öncü, Ulaş Erdoğan, Cenk Büyükkahraman ve Zafer Kaygın ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı. 8'i tutuklu 35 sanığın yargılandığı davanın duruşmasında yazılı savunmasını okuyan Cemal Bozkurt, "Şiddet olmadan kurulmuş bir uygarlık yoktur. Devletler şiddete dayanarak kurulurlar ve egemenler milliyetçilik gibi ideolojilerle fakir halkı baskı altına alarak, köle yaratırlar. Şiddet tüm ezilenler için başvurulması zorunlu bir unsurdur." diye konuştu.

SİLAH KULLANMAK LAZIM

Örgütün İstanbul Sorumlusu olduğu ileri sürülen Bozkurt, Devrimci Karargah'ı silah kullanmaya iten sebepleri de savunmasında anlattı. Hayatı şiddetin şekillendirdiğini savunan Bozkurt, "Devletin elindeki şiddet tekelini kırmak önemlidir. Örgütler bunun için vardır. Zor savaştır ve silah kullanılması gereklidir. Ezilenlerin her türlü şiddeti ahlakidir. Devrimci örgütler de bunun olanaklarını arar." dedi. Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre Bozkurt, "Terörün her türlüsüne karşıyım demek ahmaklığın daniskasıdır." dedi.

Duruşmada söz alan ve suçla ilgisi olmadığını iddia eden tutuklu sanıklardan Necdet Öztürk ise ilginç bir savunma yaptı. Öztürk, diğer sanıklara dönerek "Hayatını bir hiç yüzünden harcayan bu insanlar" deyince tepkiyle karşılaştı. Sanıklardan Cemal Bozkurt, "Sensin hiç. Sus!" diye bağırdı. Duruşmaya dinleyici olarak katılan Necdet Öztürk'ün eşinin de, "Sizin yüzünüzden bütün ailemiz mahvoldu"' diye bağırması üzerine Bozkurt, "Dünya mahvolmuş, sizin ailenizi kim ne yapacak? Senin acının sorumlusu ben değilim, bu devlettir!" karşılığını verdi.

Mahkeme Başkanı Nurettin Ak'ın uyarısıyla Necdet Öztürk'ün eşi duruşma salonundan dışarı çıkarılırken, sanık Necdet Öztürk ile Cemal Bozkurt kısa bir süre daha tartıştı. Bozkurt, Öztürk'e,"Bize küfrediyorsun, şu an burada devlete yalakalık yapıyorsun" dedi. Başkan Ak, Öztürk'ten yazılı savunmasını okumadan mahkeme heyetine sunmasını istedi.

Savunmasını yapan tutuklu sanıklardan Zafer Kaygın ise örgüt ile siyasi anlayışının tamamen zıt olduğunu ve sanıklardan Cemal Bozkurt'un aksine şiddeti asla tasvip etmediğini belirtti. Mahkeme heyeti duruşma sonunda tutuklu sanıklar Zafer Kaygın ile Cenk Büyükkahraman'ı, tutukluluk sürelerini göz önüne alarak tahliye etti. Tutuklu sanıklardan Hanefi Avcı ise bugün hakim karşısına çıkacak.

HABERE YORUM KAT