Devrim ve Islah

15.05.2015 02:11
Devrim ve Islah
Müslümanın devrimciliği ancak sahih İslami bilgi ve ahlak temeline oturan kimlikle, yani ıslah faaliyetine, muslihun olmaya aday olunmakla, takva ve adanmışlığı kuşanmak ile gerçekleşebilir.

Hamza Türkmen / Haksöz Haber

“Yeryüzünde, ıslah edildikten sonra bozgunculuk (tefsidû) yapmayın. Allah’a korku ve ümit ile dua edin. Allah’ın rahmeti iyi kimselere yakındır.” (Â’raf, 7/56)

Batı’da toplumsal değişim/dönüşüm sürecine ‘evolution’ (evrimsel dönüşüm) denilirken, iktidara yönelen ayaklanma, ihtilal veya darbe girişimlerine de ‘revolution’ (devrimsel dönüşüm) denilmektedir. Evolution, Batılı paradigmada toplumsal olarak ilerlemeci-kaderci bir dönüşümü ifade etmektedir. Bu ilerlemeci süreç içinde yapılan iyileştirmelere de reform denilmektedir.

Revolution/devrim ise evrimin fatalist akışına, darbeler/ihtilâller veya ayaklanmalarla müdahale edip, toplumsal iktidarı ele geçirme eylemliliğidir.

Batılı paradigmada toplumsal dönüşümün ilkeleri konjönktürel ve maddidir. İslam için toplumsal dönüşümün ilkeleri ise evrenseldir ve vahyi ölçülerle irtibatlıdır.

Yazının Devamı >>>

Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim