1. HABERLER

  2. HABER

  3. Devletin “Milli Piyango”su Sefilleştiriyor
Devletin “Milli Piyango”su Sefilleştiriyor

Devletin “Milli Piyango”su Sefilleştiriyor

Her yılbaşı öncesi olduğu gibi bu yıl da özellikle büyük şehirlerde tam bir “Milli Piyango” çılgınlığı yaşandı.

01 Ocak 2011 Cumartesi 00:56A+A-

Devlet eliyle oynatılan sanal kumarlarda Türkiye 1 milyar dolarlık hacimle dünya üçüncülüğü unvanını bu yılda korurken, CHP'nin tek başına iktidarda bulunduğu 1939 yılında kurulan Milli Piyango İdaresi, 2003-2010 arası 4 milyar dolardan fazla kâr elde etti. Devlet eliyle oynatılan kumardan para kazananların ise başına gelmeyen kalmadı.

Her yılbaşı öncesi olduğu gibi bu yıl da özellikle büyük şehirlerde tam bir "Milli Piyango" çılgınlığı yaşandı. Devlet eliyle yaygınlaştırılan kumara ilahiyatçılar tepki gösterirken, yılbaşında büyük ikramiye kazananların başına gelmeyen kalmadı. Büyük ikramiye kazananlardan Mehmet Sarıoğlu donarak ölürken, Ahmet Bayram, kendini asarak canına kıydı. Ömrünün son baharında piyango milyarderi olan İzmirli Salih Gümüşçay'ın, akrabaları miras talebinde bulununca, DNA testi için öldükten tam 5 yıl sonra mezarı açıldı. 1982'de 30 milyon, 1984'te 15 milyon lira olmak üzere 2 defa ikramiye kazanan Adanalı Mustafa Savgan bugün ayakkabı boyacılığı yapıyor. 2004 yılında büyük ikramiye kazanan Necmi Yıldırım'ı ise oğlu bıçaklarken, Ordu'da 2003 yılında 844 milyar lira ikramiye kazanan Perşembeli çaycı Hayri Kaya da, kazandığı parayı tüketince ilk mesleği olan çaycılığa yeniden başladı. 

Haram Paranın Mahvettiği Hayatlar

DONARAK ÖLDÜ

Denizli'nin Sarayköy ilçesine bağlı Tırkaz köyünde yıllarca önce Milli Piyango biletine büyük ikramiye çıkan Mehmet Sarıoğlu, yaşadığı baraka tipi evde donarak öldü. Sarıoğlu'nun yeşil kart sahibi olduğu ortaya çıkarken, son beş yıl kendisine komşularının baktığı öğrenildi.

BANYODA KENDİNİ ASTI

2005 yılbaşında çeyrek biletine büyük ikramiye isabet eden Ahmet Bayram, kendini asarak canına kıydı. Bayram, Erzurum'da yaşıyordu. 9 çocuk babasıydı ve işşizdi. Parayı alır almaz ilk iş olarak eşini ve çocuklarını terk etti. Kısa sürede emeksiz kazandığı parayı gece hayatında tüketince, eski eşine sığındı. Kapıya dayanan alacaklılar yüzünden bunalıma girip; Nisan 2009'da evin banyosunda kendini astı.

2 DEFA KAZANDI ŞU AN AYAKKABI BOYACISI

Milli Piyango'dan 1982 ve 1984 yıllarında 2 kere büyük ikramiye kazanan "piyango tiryakisi" Mustafa Savgan da, emeksiz kazandığı tüm paraları bitirince ayakkabı boyacılığı mesleğine geri döndü.

OĞLU BOĞAZINDAN BIÇAKLADI

Ordu'da 2003 yılında 844 milyar lira ikramiye kazanan Perşembeli çaycı Hayri Kaya da, kazandığı parayı tüketince ilk mesleği olan çaycılığa yeniden başladı. 2004'te 10 trilyonun dörtte birini kazanan Necmi Yıldırım'ı da ikramiye yüzünden kavga çıkaran oğlu, bıçakla boğazından yaraladı

MEZARINI BİLE AÇTILAR

Ömrünün son baharında piyango milyarderi olan İzmirli Salih Gümüşçay, 1989 yılında Milli Piyango'dan 5 milyar lira kazandı. O zamana kadar yalnız başına yaşıyordu. İzmir Devlet Hastanesi'nde tanıştığı bir hemşire ile evlendi. Bir yıl sonra hayatını kaybeden Gümüşçay'ın parasının büyük kısmı genç eşine kaldı. Akrabaları miras talebinde bulununca, DNA testi için öldükten tam 5 yıl sonra mezarı açıldı.

İLAHİYATÇILAR TEPKİLİ

İslam dinine ve Kur'an göre piyangonun haram olduğunu söyleyen  Düşünce ve İnşa hareketi sözcüsü İlahiyatçı Ömer Evsen, "Emeksiz hiçbir kazanç helal değildir. Bunu bile bile yapanlar küfre gireceklerdir. Devlet eliyle kumar oynatılması ise kabul edilemez bir durumdur. Devlet eliyle kumarın meşru hale getirilmesi ve insanların teşvik edilmesi büyük bir tuzaktır. Devlet ekonomisine katkı sağlanıyor diye haram helalleşmez" dedi. Tüm İlahiyat Fakülteleri ve Yüksek İslam Enstitüleri Mezunları Derneği (TİYEMDER) Başkanı Selahaddin Yazıcı da şans oyunlarının birer tuzak olduğunu belirterek, "Bir toplumu çürütmek istiyorsanız, aileleri perişan etmek istiyorsanız insanların çoluk çocuğunu yersiz yurtsuz bırakmak hatta aç bırakmak istiyorsanız şans oyunlarıyla bunu yapabilirsiniz. Bunun haramlık boyutu, uhrevi boyutu bir tarafa, toplumsal anlamda da korkunç bir tuzaktır. Bu, toplumsal çürümenin en büyük tuzağıdır" diye konuştu.

ASLAN DEĞİRMENCİ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT