1. HABERLER

  2. HABER

  3. Devlet Kumardan Çekiliyor
Devlet Kumardan Çekiliyor

Devlet Kumardan Çekiliyor

Maliye Bakanı Şimşek'ten brifing alan Davutoğlu, devletin şans oyunlarından tamamen elini çekeceğini söyledi.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, devletin belli alanlardan çekilmesinin artık bir zaruri bir hal aldığını belirterek, “Devlet, şans oyunları alanından tümüyle çekilmelidir” dedi. Milli Piyangoyla ilgili çalışmaların başlatıldığını hatırlatan Davutoğlu, bu çalışmaların ileriki aşamalara götürüleceğini kaydetti. Başbakan Davutoğlu, Maliye Bakanlığı Bilgilendirme Toplantısı ile Orta Vadeli Program ve 2015 Bütçesi Sunumu'nun ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Toplantıda “mali kaynakları nasıl artıracağız?” ve “harcarken nasıl tasarruf edeceğiz?” başlıklarının ele alındığını aktaran Davutoğlu, “Vatandaşların helal kazançlarından, alın terlerinden geldiği için en önemli husus, bunun vergi adaleti bağlamında bütün toplum kesimlerine eşit şekilde yayılmasını sağlayacak birtakım tedbirlerin alınması ki bu, kayıt dışı ile mücadeleyi önemli bir konu haline getiriyor” dedi.

Maliye Bakanı ile ekibine kayıt dışı ile mücadele konusunda bir stratejik plan hazırlamaları talimatı verdiğini dile getiren Davutoğlu, gelecek birkaç ay içinde kayıt dışı ekonominin kayıt içine alınması ve kayıt dışı ekonominin oranının düşürülmesi için çok ciddi bir çalışma yapacaklarını anlattı. 

ENVANTER ÇALIŞMASI

“Devletin elindeki sosyal tesisler, lojmanlar, konutlar ve en önemlisi de bina ve taşıtlarla ilgili kapsamlı bir envanter çalışması yapılması talimatını verdim” diyen Davutoğlu, son dönemde özellikle bakanlıklarda ihtiyaçtan kaynaklanan çok ciddi artışlar olduğunun altını çizdi. Bu artışın devletin büyümesiyle orantılı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Ama bunu öylesine planlamamız lazım ki personel ihtiyacından kaynaklanan artışın, ülkenin ekonomik dengesini sarsmaması, ayrıca personelin etkin kullanımını, niceliksel artışı değil, niteliksel katsının göz önüne alınması lazım. Bunun için personel sisteminde de ciddi bir tabii gözden geçirmeye ihtiyaç var” açıklamasını yaptı. 

İSRAFI BİTİRECEĞİZ

Kiralamadan kaynaklanan ek maliyetlerin giderilmesi yönünde de çok ciddi tedbirler düşündüklerini belirten Davutoğlu, “Taşıt kiralanmasından bina kiralanmasına kadar israfa dönük olabilecek her türlü faaliyeti bu anlamda denetim altına almayı ve mümkün olduğu kadar kamu taşıtlarındaki sayısal artışın, kamu binalarındaki kiralanma bedellerindeki artışların düşürülmesini hedefliyoruz. Kamuda israfları minimize edecek ve kamunun elindeki atıl bütün kapasiteyi Milli Emlak'tan istedim, atıl kapasiteden kasıt belki sadece bir ay kullanılan sosyal tesisler... Çok değerli yerler bunlar. Daha önce de Sayın Cumhurbaşkanımızın ilk talimatlardan biri milletvekili lojmanlarıyla ilgiliydi. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde, kamunun elindeki bütün mal varlığının en şeffaf ve en eski tabirle idareli kullanılması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Türkiye Gazetesi

HABERE YORUM KAT

3 Yorum