1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dersim Belgeleri Mecliste
Dersim Belgeleri Mecliste

Dersim Belgeleri Mecliste

Dersim Olaylariyla İlgili Olarak Meclise, 46 Bin Sayfasi Genelkurmay’dan Olmak Üzere Toplam 146 Bin Sayfa Tutan Belge Gönderildi.

A+A-

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Mehmet Daniş, Dersim olaylarına ilişkin Genelkurmay Başkanlığından bütün belgelerin geldiğini bildirdi. Genelkurmay′dan son olarak 5 bin sayfa belge geldiğini belirten Danış, böylece buradan gelen belge sayısının da yaklaşık 46 bin sayfaya ulaştığını söyledi.

Toplamda 146 bin sayfaya yaklaşan belgeler içinde haritalar, özel mektuplar, yazışmalar, istihbarat raporları, değerlendirmeler, propaganda faaliyetleri, bölgedeki asayiş olayları, emniyet tedbirleri, Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü′nün bölgeye ziyaretine ilişkin vesikalar yer alıyor.

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Mehmet Daniş, Dersim olaylarına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı’ndan bütün belgelerin geldiğini bildirdi. Daniş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Genelkurmay’dan son olarak komisyona yaklaşık 5 bin sayfa belge geldiğini, böylece buradan gelen belge sayısının da yaklaşık 46 bin sayfaya ulaştığını söyledi. Dersim’de yaşanan olaylara ilişkin belgelerin tasnifi için değişik üniversitelerden akademisyenleri bir çatı altında toplayan bir bilim kurulu oluşturma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Daniş, bunun için Ankara ve Yıldırım Beyazıd üniversiteleri ile görüştüklerini kaydetti. Daniş, bu çerçevede akademisyenlerin belgeleri tasnif edip inceledikten sonra, derli toplu hale getireceklerini vurguladı. Dersim hakkında, Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelenler dahil komisyona 140 bin sayfaya yakın belge ulaştı. Genelkurmay bugüne kadar yaklaşık 46 bin sayfa belge gönderdi.

Dersim hakkında Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen belgelerin içinde haritalar, özel mektuplar, yazışmalar, istihbarat raporları, değerlendirmeler, günlük raporlar ve asker sevkıyatına ilişkin belgeler, kaçakların listesi, Dersim’de toplanan silâhlar Seyid Rıza’nın yakalanmasına ilişkin bilgiler, harp cerideleri, personel durumu, propaganda faaliyetleri, bölgedeki asayiş olayları, emniyet tedbirleri, Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü’nün bölgeye ziyareti, bölücülük ve casusluk faaliyetlerine ilişkin belgeler yer alıyor. 

Yeni Asya

HABERE YORUM KAT