1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dershane Dönüşümüne Halk Nasıl Cevap Verdi
Dershane Dönüşümüne Halk Nasıl Cevap Verdi

Dershane Dönüşümüne Halk Nasıl Cevap Verdi

Hükümetin dersaneleri dönüştürme hamlesine vatandaştan büyük destek geldi. Konuyla ilgili 11 bin 200 kişiyle yapılan son araştırmaya göre halkın yüzde 61'9'u dönüşümü desteklerken, cemaatlerde bu oran yüzde 75'e çıkıyor.

A+A-

Dersanalerin dönüştürülmesiyle ilgili 42 ilde 11 bin 200 denekle yüz yüze gerçekleştirilen "Seçmenlerin dersanelerle ilgili kanaatleri ve oy tercihleri" adlı araştırmada dersanelerin dönüşümüne yönelikbüyük bir seçmen desteği olduğu belirlendi.

ORC Araştırma Şirketi'nin anketinde "Hükümetin dersanelerin dönüştürülmesine yönelik projesinidestekliyor musunuz" sorusuna yüzde 61.9 oranında"Evet destekliyorum", yüzde 20.4 oranında "Hayırdesteklemiyorum", yüzde 17.7 oranında da "Fikrim yok" yanıtı verildi. Dini cemaatlere yöneltilen "2014 yerem seçimlerinde hangi partiye oyvereceksiniz" sorusuna gelen yüzde 71 oranında "AK Parti" yanıtı dikkat çekti.

Sandıkta güç kaybı yok

Anket çalışmasında dersanelerin dönüşümü ile ilgili olarak seçmen davranışlarını da araştırıldı. Dersanelerin dönüşümüne yönelik yapılan tartışmalarda AK Parti'nin seçimlerde güç kaybedeceğine yönelik çıkarsamaların da gerçeği yansıtmadığı rakamlarla ortaya konuldu. "2014 yerel seçimlerinde oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisidir" sorusunayüzde 46.3 ile AK Parti, yüzde 28.6 ile CHP, yüzde 14.2 ile MHP, yüzde 6.2 ile BDP, yüzde3.1 ile SP, yüzde 1.6 ile diğer yanıtı verildi.

2 bin 300 kişi ile yapıldı

"Cemaatlerin siyasi parti tercihleri ve hükümetin dersanelerin dönüştürülmesi kararına bakışı" başlığını taşıyan bölümde ise tüm cemaatlerden 2 bin 300 kişi ile yüzyüze yapılan görüşmelerde dersanelerin dönüşümüne bakışları ve görüşleri soruldu.

Cemaatler AK Parti diyor

Aynı araştırmada cemaatlerin parti tercihleri de soruldu. Buna göre dini cemaatmensuplarına "2014 yerel seçimlerindeki parti tercihleri" sorulduğunda yüzde 82 AK Parti,yüzde 6.4 Saadet Partisi, yüzde 3.9 MHP ve yüzde 1.5 diğer partilerle yüzde 6.2 adaya bağlı/kararsız yanıtı çıktı.

dersane-anket2.jpg

OYLAR AK PARTİ'YE

DİNİ cemaat mensuplarına yöneltilen '2009 yerel seçimlerinde hangi partiye oy verdiniz'sorusuna yüzde 72.6 AK Parti, yüzde 5.2 MHP, yüzde 4.9 CHP, yüzde 4 diğer ve yüzde13.3 oy vermedim yanıtı çıktı. Araştırmada dini cemaatlere yöneltilen 'Hükümetin dershanelerin dönüşüm projesini destekliyor musunuz?' sorusuna yüzde 75destekliyorum, yüzde 11.8 desteklemiyorum, yüzde 13.2 oranında ise fikrim yok yanıtıçıktı.

dersane-anket.jpg

Haber 7

HABERE YORUM KAT

1 Yorum